Yaşam komik videolar

Yayımlanma Tarihi: Aralık 10th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

HD Videoları Beklemeden İzlemek

komik videolarİnternette zaman geçirmek için herkesin ilk tercihi olan video paylaşım siteleri, oyun oynamaktan veya sosyal medyada “takılmaktan” sıkılanlara yüzbinlerce video içeriğiyle televizyon izlemekten çok ama çok daha keyifli vakit geçirmeyi vaat ediyor. Dizi ve filmlerin online olarak HD kalitede izlenebilmesinin ardından popülerliği daha da artan video paylaşım siteleri, mobil cihazlar üzerinden de problemsiz bir biçimde online video izlenebilmesinin ardından internetin en popüler adresleri haline geldi. Bazı insanlar sadece komik videolar izlemek için bu siteleri ziyaret ederken, takip ettiği şarkıcıların yeni kliplerini ve konserlerini izlemek ya da kaçırdığı televizyon programları ile dizilerin yeni bölümlerini seyretmek için video paylaşım sitelerini ziyaret edenlerin sayısı da az değil. Ülkemizde Youtube ile birlikte en çok ziyaretçi ağırlayan video paylaşım sitesi olan http://www.vidivodo.com/ , artık her gün on binlerce mobil internet kullanıcısını ağırlıyor. Akıllı telefon ve tablet üzerinden sosyal medya araçlarını kullananlar dahi sosyal ağlarının paylaşımlarına göz atarken bu siteler üzerinden paylaşılan videoları izliyor ve farkında olsun olmasın video paylaşım sitelerini ziyaret etmiş oluyor.

Video paylaşım siteleri sayesinde geçmiş senelerde bilgisayarına sabit disk yetiştiremeyen, arşiv videoları yüzlerce GB yer kaplayan internet kullanıcıları tarihe karışıyor. Bu siteler sayesinde artık yüksek çözünürlükte klip, konser kaydı, dizi, film, belgesel, animasyon yahut televizyon şovları izlemek için dosya paylaşım programlarının kullanılmasına gerek kalmıyor. Bilgisayarına sürekli olarak bir şeyler indiren ve HD kalitede video izlemek için günlerce bekleyen geçmişin dijital arşivcileri, artık video paylaşım sitelerini ziyaret ederek sadece istediği içeriği aratıyor ve tek tıkla istediği videoyu seyretmeye koyulabiliyor. Ülkemizdeki internet kullanıcılarının maalesef hala tamamı 720p ve 1080p çözünürlükteki online videoları problemsiz izleyemese de, dünde bugüne bir gelişme olduğu da aşikar. Ancak son zamanlarda video paylaşım sitelerine yüklenen yeni videolarda 1080p çözünürlüğün de ötesinde 1440p seçeneği de görülürken, ülkemizde milyonlarca insan için 1440p çözünürlükteki bir videoyu tek tıkla beklemeden izlemek hayal olmayı sürdürüyor. Gerçek görüntü kalitesinde olan bu çok yüksek çözünürlüklü videolar özellikle bilgisayarını geniş ekran LCD, LED ve Plazma televizyonlara bağlayarak kullananlar için tam bir seyir keyfi vaat ederken, günümüz Türkiye’sinde hala 1 MB internet bağlantısı kullananlar bulunuyor.

Ülkenin en büyük servis sağlayıcısının adil kullanım noktası adıyla uyguladığı kota sistemi, kullanıcının satın aldığı internet paketine göre belirli bir trafiğin ardından bağlantı hızının 3 MB seviyesine düşmesine neden oluyor. 25, 50 veya 75 GB indirme yapılmasının ardından kullanıcının hızını 3 MB düşüren servis sağlayıcı bir anlamda online videoları beklemeden HD izlemenin de hayal olmasına neden oluyor. Bu durumun yaşanmasının sebebi ise herkesin sınırsız biçimde internet kullanması durumunda altyapının yetersiz olması neticesinde internet kullanıcılarının pek çok sorunla karşılaşacağıdır. Ülkemizde altyapı için hala yeterli düzeyde yatırım yapılmadığından dolayı tüm dünyada video paylaşım siteleri kullanarak video izlemeye yönelim olsa da, büyük bir bölümümüz için videoyu durdurarak birkaç dakika beklemeden HD video izlemek gibi bir durum söz konusu bile değil. Üstelik bu bahsi geçen videolar birkaç dakika uzunluğunda olduğu için uzun metraj bir filmi 1080p HD olarak beklemeden izlemek, en azından bizler için yakın gelecekte sahip olunabilecek bir imkanmış gibi görünmüyor.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !