Biyografi

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 4th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Google Franz Kafka’yı Unutmadı

Bugün Google ana sayfasını açanlar özel bir doodle ile karşılaştılar. Özel günleri ve özel isimleri hiçbir zaman unutmayan Google bugün Franz Kafka’yı anıyor. 130. Yaşına özel hazırlanan doodle ile Metamorfoz adlı öyküsü ile tanıdığımız Franz Kafka Google tarafından özel bir doğum günü kutlaması ile anılıyor. Herkesin bugün Franz Kafka için hazırlanmış karınca temalı doodleyi merak ettiğini tahmin ediyoruz. Franz Kafka kimdir? Franz Kafka neden önemlidir işte bu özel yazımızda sizlere Franz Kafka’yı hatırlatıyoruz.

ÖLÜMSÜZ BİR YAZAR

Edebiyat dünyasına kattığı faydaları ile Franz Kafka pek çok ölümsüz esere imza atmış bir yazardır. Franz Kafka 1883 yılında Prag’da dünyaya gelmiştir. O dönemlerde Prag şehri Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na aitti. Hayatını bir dönem sigortacılık yaparak geçirmeye çalışan Franz Kafka sıra dışı bir hayat hikayesine sahiptir. Onun hayat hikayesinde pek çok yarım kalmış roman var. Uzun hikayelerinin çoğunu bitiremeden yakmış veya yırtmış atmıştır Franz Kafka.

METAFORMOZ YA DA DÖNÜŞÜM ONUN HAYATININ DÖNÜMÜ OLDU

Metamorfoz yani diğer bir tabir ile dönüşüm hikayesi onun hayatında dönüm noktası oldu. Bu hikaye ile tanınan Franz Kafka bugün doğumunun 150. Yıl dönümünde Google tarafından doodle olarak seçildi. Metamorfoz’da anlatılan hikaye son derece sıra dışı, bir satıcının bir gün kendini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasının konu alındığı hikaye en çok dikkat çeken öyküler arasında yer alır. Metamorfoz’dan sonra yazdığı bir diğer eseri ise Ceza Kolonisinde olmuştur. 1914 yılında yazılmış olan bu öykü onun en önemli ikinci kitaplarından biri haline gelmiştir. Bu kitapta insanların ruhani halini ele alan Franz Kafka son derece farklı tarzda ki kitapları ile her daim çok konuşulmuştur. 1924 yılında yayınlanmış olan bir diğer eseri ise Açlık Sanatçısı oldu. Sirk çalışanlarının hayatının konu alındığı bu eseri bir dergide yayınlanmıştır. Onun başarılarla dolu hayatının en son armağanı ise bu eser olmuştur. Franz Kafka çok erken yaşta vefat etmiştir. 40 yaşında gırtlak kanserinden ölen Kafka 1924 senesi 3 Haziran tarihinde vefat etmiştir.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑