Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 20th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Gmail kullanıcı bilgilerini paylaşıyor mu?

Arama motoru Google bir mahkemeye öyle bir rapor sundu ki, Google ürünü olan Gmail kullananlar bilgilerinin gizli kalmadığı endişesine kapıldı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu raporda yer alan bir ifade “Google baklayı ağzından çıkardı” söylemlerine neden oldu.

Bu raporda yer alan ve büyük sansasyon yaratan ifadede Gmail hesabı üzerinden e-mail gönderen veya alan kişilerin, bu iletişimlerinin gizli tutulacağına dair bir beklenti içerisinde bulunmamaları gerektiği yer alıyor. Büyük tartışma yaratan bu ifade sonrasında Google Gmail bilgilerinin kesinlikle paylaşılmadığını, üçüncü partilere açık e-postaların rutin işlemlerden geçirildiğini söylese de kullanıcılar mahkemeye sunulan raporu daha fazla ciddiye almayı tercih etti. Yani “bilgiler paylaşılmıyor” açıklaması endişeleri gideremedi.

425 milyon Gmail hesabı var!

Sanal dünyada olduğu kadar teknoloji dünyasında da bomba etkisi yapan açıklama, ABD’li Consumer Watchdog adlı denetleme örgütü tarafından ortaya çıkarıldı. Asıl ilginç olan Google’ın mahkemeye yaptığı açıklamanın, Ulusal Güvenlik Dairesi’yle (NSA) olan bağlantıları konusunda açıklama yapması için baskı gördüğü döneme gelmesi oldu.

Consumer Watchdog Gizlilik Projesi Müdürü John Simpson, “Google en sonunda gizliliğe saygı göstermediğini kabul etti” ifadesini kullandı. Simpson, “Kullanıcılar bu açıklamaya dikkat etmeli. Eğer e-posta hesabındaki kişilerin gizliliğini umursuyorsanız, Gmail kullanmayın” dedi.

Google, kullanıcılarına doğru reklam içeriği göndermek maksadı ile Gmail dışındaki hesaplardan gelen e-postaların gizliliğini ihlal etmekle suçlanmış ve grup davası açılmıştı. Guardian sitesinin verdiği en son bilgilere göre, Haziran ayında açında açılan davada, Google haksız bir şekilde e-postalara girmek, içeriklerini okumak ve bu içeriklere gizliliği ihlal ederek erişmekle suçlanmıştı. Davada, Google’ın yıllardır sistematik bir şekilde ve bilinçli olarak insanların özel bilgilerine eriştiği iddia edildi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !