Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 21st, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Gezi Parkı mı Topçu Kışlası mı ?

Gezi Parkı Türkiye’nin gündemine oturdu.  Gezi Parkı eylemleri sebebi herkesin bildiği üzere topçu kışlasıydı. Gezi Parkı yıkılarak yerine topçu kışlası yapılacağı haberi İstanbul halkını ayağa kaldırmıştı. Bu ayağa kalkış öyle bir hal aldı ki tüm Türkiye’ye yayıldı! Gezi Parkı’nın park olarak kalması ve İstanbul halkının yıllardır olduğu gibi yine o parkta zaman geçirebilmesi için ayağa kalkan halk büyük bir mücadele gerçekleştirdi.  Bu mücadele farklı görüşlere neden olsa da bugün ülkede bir Gezi Parkı sorununu gündeme getirdi.

VE İLK ANKET

Gezi Parkı eylemleri sonrasında bir anket gerçekleştirildi. Ve bu anket aslında Gezi Parkı sorununun ilk anket hali oldu. Halka soruldu Gezi Parkı mı kalmalı, Topçu Kışlası mı yapılmalı? Yapılmalı işte o merak edilen cevap; Metropol Araştırma şirketi tarafından yapılan ankette halkın 3’de 2’si Gezi Parkı park olarak kalmalı dedi.  Anket 3 ve 12 Haziran tarihleri arasında yapıldı. Bu tarihlerin Gezi Parkı eylemlerinin en şiddetli yaşandığı günlere denk geldiğini söyleyebiliriz. Anket tam 31 ilde gerçekleştirildi. Ankete katılan kişi sayısı ise 2.818 olarak belirtildi. Gezi Parkı eylemleri için yapılan ankette 62.9 oranı ile halk yeşile destek verdi ve Gezi Parkı park olarak kalsın dedi. Gezicilerin karşısında ise 23.3 oranı ile Gezi yerine Topçu Kışlası yapılmasını isteyenler vardı.

HALK BAŞKANLIK SİSTEMİNE SOĞUK BAKMAYA BAŞLADI

Bu ankette sorulan sorulardan bir diğeri ise halkın başkanlık sistemine nasıl baktığı idi. Halk başkanlık sistemini istememeye başladı! 43.2 oranı ile bir önceki ankette başkanlık sistemine sıcak bakanların oranı bu ankette 30.9 civarına gerileme gösterdi. Ankete katılan kişilerin %49’u hükümetin giderek otoriterleştiğini söylerken, %36 civarı ise hükümetin demokratik olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN REFERANDUM DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eğer hukuktan Topçu Kışlası lehinde bir karar çıkarsa referanduma giderek halka sorulacağını söylemişti. Anket sonuçları şu anda halkın Gezi Parkı’nın park kalması yönünde görüş bildirdiğini gösteriyor. Henüz mahkeme bir karar vermezken Gezi Parkı akıbetinin ne olacağı henüz bilinmiyor.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !