Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 3rd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Gezi Parkı İçin Büyük Karar

Eylemleri hala devam eden tartışmalı Gezi Parkı için dün İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından çok önemli bir karar verildi. Gezi Parkı’nda yapılan çalışmalar Gezi Parkı’na zarar vereceği için mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Oysaki Kültür ve Turizm Bakanlığı bu karara itiraz etmişti. İstanbul 6. İdare Mahkemesi verdiği karara edilen itirazı da reddetti.

MAHKEMEDEN İTİRAZA RED KARARI

Olaylar şu şekilde gelişiyor. Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan Topçu Kışlası için çalışmalar başlar, fakat bu çalışmaların Taksim Gezi Parkı’nda dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olacağı tespit edilir. Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası mahkemeye başvurmuştur. Taksim Gezi Parkı’ndaki çalışmaları durdurulması istemişlerdi. Mahkeme bu karar yerinde bulmuş ve Taksim Gezi Parkı’nda ki çalışmaların durmasına karar vermişti. Bu karardan rahatsızlık duyan Kültür ve Turizm Bakanlığı mahkemeye itirazda bulunmuştur. Bir savunma hazırlayan ve mahkemeye itiraz dilekçesi sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı yeniden yürütmenin durdurulması kararı ile karşılaştı. Karar muhalefet eden Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi mahkeme içerisinde bulunan bir üye hakim de mahkemenin kararına tepki gösterdi. Bu tepki mahkeme heyeti tarafından oybirliği ile ve kararı ile red ile karşılandı. Taksim Gezi Parkı’nda ki proje nasıl sonuçlanacak, İstanbul 6. İdare Mahkemesi projeye yönelik son kararını hangi yönde alacak, bunu iki ay içerisinde öğreneceğimizi düşünüyoruz.

GÖZLER MAHKEME KARARINDA

Taksim’de Topçu Kışlası yapıldığını duyan halk buna tepki göstermiş, ülke genelinde milyonlarca kişi bu duruma tepki göstermek için sokakları dökülmüş ve iktidarın kararlarından duydukları rahatsızlığı dile getirmişti. Bugün ise bütün gözler İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde. En geç 2 ay içerisinde sonuçlanacağını düşündüğümüz mahkeme hangi yönde karar verecek bütün Türk halkı merak içerisinde bekliyor. Mahkeme heyetinin Gezi Parkı olaylarının çıkması ile birlikte ani bir karar alarak yürütmeyi durdurması başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar kanadının tepkisini çekmişti. Başbakan özellikle neden bu dönemde aniden karar alındı diye mahkemeye tepki göstermişti. Şimdi ise bütün herkes ülkenin gündemine oturan Park için son kararın ne olacağı yönünde merak içerisinde.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑