İncelemeler

Yayımlanma Tarihi: Haziran 22nd, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Gezi Parkı Olayları Bilgisayar Oyunu Oldu

Taksim Gezi Parkı olaylarına destek vermek isteyen programcılar kafa kafaya vererek, “Çapullers” adıyla yaşananları bir bilgisayar oyunu tasarladı. TOMA’ların oyuncuya dur durak bilmeden su sıktığı oyunda, polisler de oyuncunun önü arkası demeden dört bir yanına biber gazı yağdırıyor. Oyunda duvar ve yerdeki yazılar dahi Gezi Parkı olaylarında sosyal medyada binlerce kez paylaşılan popüler ifadeleri yansıtırken, oyunda Çarşı graffitilerinden ve dünyaca ünlü Hacker Grubu Anonymous ile özdeşleşen V maskesi görsellerine birçok detay kullanılıyor. Çapullers isimli oyunda Atatürk’ten Gezi Parkı eylemleri boyunca halkın ağır eleştirilerine hedef olan medya gruplarına, Recep Tayyip Erdoğan’dan Çarşı Grubuna, Barış Manço’dan Galatasaray’a birçok kişi ve kuruma göndermeler yapılıyor.

gezi marioİnternet üzerinden paylaşılmaya başlanan Çapullers isimli oyun şimdiden dikkat çekerken, Gezi Parkı eylemlerini konu alan farklı oyunlar da yapılıyor. Efsanevi video oyunu olan Mario’yu hatırlatan “The Çapulcu” isimli bir başka oyun ise Android platformda çalışıyor. Super Mario’yu andıran eylemci karakterin arka planda yer alan İstanbul silüeti önünde yürüdüğü oyunda, oyuncu karşısına gelen polisleri tıpkı Mario gibi etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Mario altın paraları toplarken, The Çapulcu isimli Android oyundaysa karakter “limon ve simit” topluyor. Oyunda arka planda birçok görsele yer verilirken, Gezi Parkı eylemlerinin şimdiden birçok farklı mecraya sıçradığı görülüyor.

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !