Dünya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 17th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

G8 Gündemi: Suriye

Kuzey İrlanda’da başlayan sanayileşmesini tamamlamış sekiz ülkenin bir araya geldiği G8 zirvesinde gündemin Suriye olması bekleniyor. İngiltere Başbakanı David Cameron’un zirveye katılan liderlerin Suriye’de barış sağlanmasına odaklanması gerektiğini söylemesi ile birlikte uluslararası arenada G8’in en önemli konusunun Suriye olacağına dair birçok yorum yapılmaya başlandı. Suriye’nin ana müttefiki olarak değerlendirilen Rusya’nın ABD tarafından isyancıların silahlandırılmasına yönelik öneriye karşı çıkması ile birlikte G8 zirvesinde masaya yatırılan Suriye sorunun çözüme ulaşmasının pek de kolay olmayacağı görülüyor. Kuzey İrlanda’da bu yıl 39’uncusu yapılacak olan G8 zirvesine; Rusya, İtalya, ABD, Almanya, Japonya, Kanada, İngiltere ve Fransa liderleri katılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de uçuşa yasal bir bölge oluşturulmasına Moskova’nın karşı olduğunu belirtti. Her yıl olduğu gibi global ekonomik konuların ele alınacağı G8 zirvesinin önemli gündem maddelerinin bir diğeri de, Avrupa Birliği ile ABD arasında yapılacak olan serbest ticaret anlaşması. Ayrıca zirvede hem ABD hem de AB genelinde vergi şeffaflığı uygulamasına yönelik de önemli kararlar alınması bekleniyor. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile görüşme yapan İngiliz Başbakan Cemaron; “Suriye konusunda şuana dek varılan tek ortak nokta, çatışmaların sona erdirilmesidir” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Rusya Federasyonu Başkanı Putin yaptığı açıklamada gerek Suriye hükümetinin gerekse de isyancıların eline kan bulaşmış olduğunu, şu anda meşru bir hükümet olan Suriye hükümetine silah satışı yapmalarının da hukuka aykırı bir durum olmadığını dile getirdi. ABD’nin geçtiğimiz hafta Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapacağını açıklamasının ardından AB de muhaliflere uygulanan silah ambargosunu kaldırmıştı. Avrupa’nın ambargoyu kaldırmasının ardından Suriyeli muhaliflere hangi ülkelerin silah yardımı yapacağı ise merak edilen konuların başında yer alıyor. Vladimir Putin ile Barack Obama arasında yapılacak olan görüşmenin de ilk gündem maddesinin, Birleşmiş Milletler verilerine göre günümüze dek 93 bin insanın hayatını kaybettiği iç savaş olacağı düşünülüyor.

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑