Ekonomi borsa altın

Yayımlanma Tarihi: Haziran 20th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

FED Borsa ve Altını Vurdu Dolar Zirve Yaptı

FED (ABD Merkez Bankası) günlerdir tüm kulakları ve gözleri üzerinde toplamıştı. Günledir beklenen açıklama dün Ben Bernanke tarafından yapıldı. Bernanke 2014 yılı için varlık alımlarını durduracakları yönünde sinyal vermesi üzerine, piyasalar adeta alt üst oldu. Bernanke’nin açıklamaları piyasaları alt üst ederken bundan en çok etkilenen yine borsa oldu. Borsa büyük bir düşüşe geçerken altında bu sinyalden payını aldı. Borsa ve altın büyük bir düşüşe geçti. Borsa’da hisse senetleri %4 oranında kayıp ile karşılaşırken uluslar arası piyasada altın oldukça sert düşüler yaşıyor. Altının son aylardaki yükselişi herkesi altın yatırımına yönlendirmişti ki bu durum altın yatırımcısını çok üzdü. Geçen ayki seyrine düşen altın gittikçe düşüş yaşayacak gibi görünüyor.

Ben Bernanke’nin açıklamalarının ardından analistler gelecek tahminlerine yönelik olarak konuyu ele aldılar. Açıklamaların piyasalarda hisse senedi satışlarını hızlandırmaya yönelik tetikleyici bir yol izleyeceğini söyleyen analizler parasal genişlemelerin yıl sonuna kadar yavaşlayacağı yönünde tahminleri oldu.

DOLAR MUAZZAM ARTIŞTA

Açıklamaların hemen ardından dolar 1.9135’in üzerine çıkarak yükselişe geçeceğinin sinyalini verdi.  Dolar yatırımcısının en karlı çıkacağı dönem içerisinde olduğumuzu söylemekte fayda var. Özellikle dolar düşük seviyelerde seyrederken dolara yatırım yapmış kişiler bu günlerde bunun meyvelerini toplamaya başladı diyebiliriz. FED tahvil alımını yıl sonuna doğru giderecek azaltacağını açıklaması üzerine faizler tırmanışa geçti.  Ekim 2012’den beri en yüksek seyrini yakalayan tahvil faizleri dün itibari ile 6.81 ile günü kapattı.

ALTININ ALTIN ÇAĞI BİTTİ

Uzun bir dönemdir sürekli yükselişte olan altın için dün FED tarafından yapılan açıklama bir kabus etkisi yarattı altında ki düşüşün süreceği sinyallerini veren analistler dün 24 ayar altının 0.85 tl değer kaybettiğini belirtmeleri yurtiçi altın piyasasını da korkuttu.

NEYE YATIRIM YAPMALI

Dolar’ın tırmanışının süreceği konusunda ir hem fikirlik hakim bu nedenle kısa süreli yatırım planları içinde olanların dolara yatırım yapmaları söz konusu olabilir. Fakat uzun vadede parasını değerlendirmek isteyenler için altın düşüşlerinden yaralanmak da uzun vadede kar getirici olabilir. Yatırımlarınızı yapmadan önce suların azda olsa durulmasına dikkat edin.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !