Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 28th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Facebook’ta okumadığınız mesajlarınız olabilir!

Her gün belki de defalarca baktığınız Facebook’taki mesaj kutunuzda dikkatinizi çekmeyen pek çok okunmamış mesaj olabilir. Her ne kadar gözünüzün önünde olsa da bu mesajları şimdiye dek fark etmemiş olabilirsiniz.

Facebook’ta yer alan mesajlarınızın arasında uzun süredir okunmayı bekleyen pek çok mesajınız olabilir. Milyonlarca kullanıcının gözünden kaçan bu mesajların fark edilmemesinin nedeni ise son derece silik bir şekilde uyarı vermeleri ve gelen kutunuzda belirmemeleridir.

Sayfanızdaki “gelen kutusu” bölümüne tıkladığınızda yan tarafında bir de “diğer” kutusu yer alıyor. Bu bölümdeki mesajlar arkadaş listenizde olmayan kişilerden gelen mesajlardır. Ancak bu “diğer” yazısı o kadar silik bir şekilde beliriyor ki, milyonlarca kullanıcının bu bölümü fark etmedikleri ortaya çıktı.

Bir anlamda spam kutusu olarak da düşünülebilen bu kutuda arkadaşlarınızdan gelen çok önemli mesajlar da yer alıyor olabilir. New York Times Gazetesi’nin editörlerinden David Pogue’un gündeme taşıdığı bu konu, ABD’de binlerce insanı mutlu etmeyi başardı. Çünkü çok sayıda Amerikalı eski arkadaşlarından gelen mesajlardan kendilerine yapılan iş tekliflerine kadar çok sayıda mesajı yeni fark ettiklerini belirtti.

Facebook’tan konuya dair açıklama

2010 yılından bu yana bulunan “Diğer” kutusunun gündeme gelmesinin ardından Facebook Mesajları Ürün Direktörü Jimmy Chen bir açıklama yaptı. Chen “Amacımız, kullanıcılara en önemli mesajları ulaştırmak, düşük kalitedekileri ise kenarda tutmak… Bunu belirlemek için bazı faktörleri gözden geçiriyoruz. Bunlardan en önemlisi, arkadaşlık durumu. Eğer mesajı gönderen kişi arkadaşınız veya ortak arkadaşınız bulunan biriyse, mesaj gelen kutusuna düşüyor” dedi.

“Diğer” kutusunu gelen mesajlara yönlendirebilirsiniz

Facebook’ta “Gelen Kutusu” bölümüne düşen mesajlara dair bazı ayarlar yapmanız mümkün. Diğer kutusunu gelen kutusuna yönlendirmeniz de bu ayarlar kapsamında bulunuyor. Bu ayarı yapmak için gelen kutusunda ‘tümünü gör’e tıklayın. Açılan pencerede ‘Diğer’i seçin. Daha sonra ‘Tercihleri Düzenle’ başlığından ayarlara girin.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !