Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Haziran 23rd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Facebook’da Skandal İhmal

Dünya üzerinde milyonlarca kişinin aynı anda online olduğu bir platform Facebook. Sosyal medya denilince akla ilk gelen kuruluşlardan olan Facebook öyle bir ihmal yaptı ki önemli bir güvenlik tehlikesi yarattı. Bilindiği üzere sitelerin en önemli sorunu siber saldırılardır. İnternet ortamında yapılan bu siber saldırılar özellikle güvenlik ihlali olan sitelerde büyük sorunlara yol açmaktadır. Facebook sosyal medya sitesi ise son gerçekleşen siber saldırı sonucu bir virüs kapmış ve bu virüs ile kişilerin profil bilgileri görünür duruma gelmiş. Facebook gibi bir sosyal medya devinin bu tarz bir ihmal yapması büyük tepki oluşturdu. İhmal sonucu önemli iletişim bilgileri açığa çıkan kişiler henüz daha bu şoku atlatabilmiş değil.

KİŞİSEL İLTEŞİM BİLGİLERİ ORTAYA ÇIKTI

Bilindiği üzere Facebook kullanıcılarından iletişim bilgileri ister. Bu iletişim bilgileri kişilerin iste ya kişinin sadece kendinin görebileceği saydamlıkta, ya da sadece arkadaşlarının görmesine açık olmakta veya kişi bu bilgileri arkadaşlarının arkadaşları ve herkes şeklinde değiştirebilmektedir. Milyonlarca kişinin kullandığı bu sosyal medya sitesini kullanan kişiler ise tercih olarak genellikle bu bilgileri sadece kendilerine açık şekilde tutmaktadırlar. Facebook sitesine bulaşan bir virüs ise bu durumu farklı bir hale getirerek bu iletişim bilgilerinin kişilerin haberi olmadan arkadaşlara ve arkadaşını arkadaşları olacak şekilde açık hale getirmiştir. Facebook ekibi bu skandal virüs ile karşılaşınca ortaya oldukça önemli bir güvenlik ihmali çıkmıştı.

FACEBOOK MAİL ATTI

Facebook bu virüsü fark edince teknik ekibi ile hemen müdahale etti ve kişilere bu konuda bildiri yaptı. Kişilerin mail adreslerine durumu bildiren bir mail atan Facebook durumun her ne kadar önemli olduğunun ve nasıl bir tehlike yaratacağının oldukça farkında. Milyonlarca kişinin iletişim bilgilerinin bir anda ortaya çıkmasına neden olan bu virüs Facebook teknik ekibi tarafından silinmiş ve engellenmiştir. Bütün bunlara rağmen bu kadar önemli bir sitenin böyle bir açık verebilmesi iletişim bilgileri ortaya çıkan kişiler tarafından tepkiyle karşılandı. Facebook’un kişilere acil mail atarak durumu bildirmesi ise bir nebze olsun skandal olayı kurtarıcı bir hamle olarak lanse edildi.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑