Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 22nd, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Facebook Virüs Alarmında

Ülkemizde de milyonlarca kişinin üyesi olduğu ve pek çok insanın mobil cihazlar ya da bilgisayarlar aracılığıyla internete girmesinin nedeni olan Facebook, kullanıcılarının kendisine olan güvenini sarstı. Dünyanın en çok kullanılan milyar dolarlık sosyal paylaşım ağı Facebook şok eden bir açıklama ile sistemine sızan bir virüsün tam 6 milyon kullanıcının bilgilerinin ortaya çıkmasına sebep olduğunu açıkladı. Markanın kullanıcı bilgilerini koruma altına almak için her zaman yaratıcı güvenlik önlemleri aldığından bahsedilse de, bu açıklama ile 6 milyon kullanıcının e-posta adreslerinden telefon numaralarına tüm bilgilerinin sızmasının engellenemediği de ortaya çıktı.

Facebook şirketi tarafından yapılan açıklamada, sisteme sızan virüs sayesinde 6 milyon kullanıcının iletişim ve telefon numarası bilgilerine diğer kullanıcılar tarafından erişim sağlandığı söylendi. Bilindiği üzere kullanıcılarının sisteme yüklediği bilgileri arkadaşlık önerileri yapmak ve kişinin ilgisini çekebilecek reklam önerilerinde bulunmak için kullanan Facebook, sisteme sızan virüsün “Kişisel Bilgi Yükleme” aracını etkilediğini açıkladı. Teknik bir nedenden ötürü kaynaklandığı ileri sürülen sorun süresince kullanıcıların tüm bilgilerinin “arkadaş listeleri ve arkadaşlarının arkadaşları” tarafından görüntülenebildiği söyleniyor.

Yaşanan sorunun kısa süre içinde giderildiğinin altını çizen Facebook, teknik bir hata sebebiyle sisteme sızmayı başaran virüsten etkilenen kullanıcılara da e-posta yoluyla durumun bildirildiğini açıkladı. Dünya genelinde 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım sitesinin California Menlo Park’ta konumlanan merkezinde ne gibi bir teknik arıza yaşandığıyla ilgili komplo teorileri ise kısa süre içinde sosyal medyada konuşulanlar arasına girdi. Kullanıcıların Kişisel Bilgi Yükleme aracını kullanarak sisteme girdiği kişisel bilgilerinin arkadaş listesinde ve arkadaşlarının kendi listelerinde yer alan kişiler tarafından görüntülenmesine neden olan virüsün tekrar aynı soruna neden olup olmayacağı ise merak ediliyor.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !