Siyaset facebook

Yayımlanma Tarihi: Haziran 26th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Facebook İktidarı Yalanladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım öyle bir açıklama yaptı ki sosyal medyanın gündemine bu açıklama bomba gibi düştü. Binali Yıldırım Facebook sosyal paylaşım sitesinin kendileri ile bilgi paylaştığını söylemesi ile olanlar oldu. Dört bir yandan yorumlar akarken sosyal medya bu haber ile çalkalandı tüm gün.  İşte bu sırda Facebook’tan bir açıklama geldi. Saat tam 17.15 sıralarında Türkiye raporunu inceledikten sonra açıklama yapmaya karar veren Facebook, Türkiye’de ki resmi makamlar ile her hangi bir bilgi paylaşılmadığını açıkladı.

İKTİDAR SOSYAL MEDYA CEOLARINDAN YARDIM İSTEDİ

Ak Parti’nin Gezi olayları ile alakalı olarak Twitter ve Facebook’tan bilgi paylaşımı noktasında yardım talep etmesi gözleri iki büyük sosyal medya devine çevirdi. Twitter kısa sürede Ak Parti kanadının yaptığı teklifi geri çevirip red ederken, Facebook  bunun için açık kapı bıraktı. Tam da bu yüzden bugün Twitter üzerinde Facebook adeta boykot edildi. Facebook kullanmayacağını açıklayan kişi sayısı inanılmaz derece fazlaydı. Tüm gün Twitter üzerinden Facebook’a göndermelerde bulunan halk akşam saatlerinde aradığı cevabı buldu.

FACEBOOK ENDİŞELİ

Facebook’tan yapılan açıklamada Facebook yetkililerinin Türkiye’de her hangi bir bilgi paylaşımı yaşamadıklarını, fakat hükümetin sosyal medya için getireceği yasal düzenleme noktasında oldukça endişeli olduklarını söylediler. Hükümet kanadı Gezi eylemlerinden sonra sosyal medya için yasal bir düzenleme getireceğini söylemişti. İşte bu yüzden Facebook ekibi yaptıkları açıklamada buna yer verdiler. Endişelerini Silikon Vadisi’nde bir araya gelecekleri hükümet yetkililerine ileteceklerini söyleyen Facebook ekibi konu ile ilgili rahatsızlığımızı anlatacağız dediler.

BAKANIN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE OLMUŞTU

Bakan Binali Yıldırım Gezi olayları ile ilgili Facebok ve Twitter’den bilgi talebinde bulunduk. Twitter bizi red ederken Facebook bizimle olan işbirliğini yürüttü demişti. Facebook’un uzun dönemdir Türkiye’de ki makamlar ile iş birliği içinde olduğunu söylemesi halk tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. Twitter’in iş birliğini red etmesi sıkıntı verici diyen Bakan, Twitter’in bu şekilde devam etmesi oldukça sıkıntı verici olacaktır, bu kabul edilebilir bir durum değildir gibi yorumlar yaptı. Ak Parti kanadı kısa süre önce sosyal medya kullanımında her hangi bir kısıtlama olmayacağını söylemişti.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑