Dünya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 27th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Esad’a bir darbe de Rusya’dan!

Dünya gündeminden düşmeyen Suriye’de Esad rejimine müttefiki Rusya’dan büyük bir darbe geldi. Suriye’de hakim olan rejimi desteklediğini her fırsatta dile getiren Rusya Akdeniz’de yer alan ve tek deniz üssü olan Tartus Limanı’nı tamamen boşalttı.

Suriye’de her geçen gün tırmanan iç savaşın seyri Rusya’dan gelen bu son stratejik hamle ile değişebilir. Rus askerleri Suriye’yi tamamen terk etti. Konu ile ilgili tek açıklama ise Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’dan geldi. Bogdanov: “Tartus bizim için startejik değil” açıklaması yaptı. El Hayat gazetesinin sorularını yanıtlayan Bogdanov, “Bugün Rusya Savunma Bakanlığı’nın Suriye’de hiçbir elemanı yok. Tartus üssü stratejik veya askeri önem taşımamakta” dedi.

Suriye ordusunda artık Rus danışmanlar yok!

Bu hamle ile birlikte Esad rejiminin büyük bir güç kaybettiği konuşuluyor. Çünkü Rus ordusunun ön plana çıkan askerleri Suriye ordusuna stratejik danışmanlık yapıyordu. Ancak Rusya’nın askerlerini çekmesi ile birlikte Rus askeri danışmanlar da ülkesine döndü. Rus askeri kaynakları bu kararın iç savaşın tehlikeli bir boyuta ulaşması nedeniyle alındığını belirtiyor. Rusya’nın 16 adet savaş gemisi Akdeniz’de bulunuyor. Ancak Tartus Limanı’na bu savaş gemilerinin gitmeyeceği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Ölü sayısı artıyor!

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti. Ölü sayısı her geçen artmaya devam ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin rakamlarına göre 100 bin 193 olan ölü sayısının 3 bin 330’u kadın, 5 bin 144’ü çocuk! Yaklaşık olarak 2 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle 36 bin 661 sivil yaşamını kaybetti.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑