Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 11th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

EPDK’dan benzin uyarısı

Son dönemde yine zamlarla birlikte anılmaya başlanan akaryakıt fiyatlarına bu kez Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan müdahale geldi. EPDK 7 Ağustos’a kadar akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmasını istedi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun mercek altına aldığı bu kez akaryakıt fiyatları oldu. EPDK Türkiye’de zam rekorları kıran akaryakıt fiyatları ile “Akdeniz çanağı” olarak tabir edilen ülkelerde geçerli olan fiyatları kıyasladı. Ardından Türkiye’deki benzin, motorin ve LPG fiyatlarının ortalamanın üzerinde olduğu ortaya çıktı.

EPDK bu bilgiye dayanarak akaryakıt ve LPG dağıtım şirketlerine bir uyarı yazısı gönderdi. 7 Ağustos tarihine kadar benzin, motorin ve LPG fiyatlarında indirim yapılmasını istedi. İndirim oranlarının zam oranlarındaki kadar yüksek olması beklenmiyor. Son iki aylık ortalamalar dikkate alındığında benzinde 12 kuruş, motorinde 16 kuruş, LPG’de 8-9 kuruşluk indirim yapılması tahmin edilen oranlar oluyor.

Şayet 7 Ağustos tarihine kadar akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmazsa, EPDK 2009 yılında olduğu gibi “tavan fiyat” uygulaması için yeniden düğmeye basacak.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !