Sosyal Medya no image

Yayımlanma Tarihi: Ocak 31st, 2014 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

En Geniş Meydan

En Geniş Meydanı Merak Etmiyor musunuz ? Devrimler, halk eylemleri ve akıllarda kalan olaylar çoğu zaman şehirlerin meydanlarında gerçekleşmiştir. Taksim, Tahrir, ve Kızıl Meydan bunlara verebileceğimiz örneklerden birkaçı.

Rusya, Moskova – Kızıl Meydanı

73.000 m²’lik bir alanı kaplayan ve Rusça’da aynı zamanda “güzel” anlamına gelen – Krasnaya Ploshchad, Kızıl Meydan’ı, Kremlin Sarayı’na ait 20 m yüksekliğindeki duvarlar, yapımı 1930’da tamamlanan Lenin Mozolesi ve çarpıcı soğan kubbeleri ile Aziz Basil Katedrali çevreliyor. 15. yüzyılda Kremlin’in duvarları tamamlandıktan sonra yapılan ve yapıldığı tarihten bu yana idamlara, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olan meydan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Son olarak dün tanklar, 100 tonluk kıtalararası gelişmiş füzeler ve diğer ağır silahlar eşliğinde Rus ordusu 9 Mayıs Zafer Günü provası için Kızıl Meydan’da gösteri yaptı.
Dünyaca ünlü meydanlar
Rusya, Saint Petersburg – Saray Meydanı

Saray Meydanı, adını yaklaşık 3 milyon sanat eseri barındıran ve dünyanın en önemli müzelerinden bir olan Hermitage Müzesi’nin bulunduğu, eski Rus İmparatorluğu’nun merkezi Saint Petersburg kentinde 18. yüzyılda inşa edilen Kış Sarayı’ndan alıyor. Merkezinde 47,5 m yüksekliğinde bir sütun bulunan meydan 25 Ekim 1917’de Ekim Devrimi – Bolşevik Devrimi ve 22 Şubat 1905’de Kanlı Pazar’a sahne oldu.
Dünyaca ünlü meydanlar
Çin, Pekin – Tiananmen Meydanı

15. yüzyılda inşa edilen ve “İlahi Barışın Kapısı” anlamına gelen Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir ile kentin diğer kısmını ayırmak amacı ile yapıldı. 1 milyon kişinin sığabileceği 440.000 m²’lik bir alana sahip dünyanın en büyük açık alanı ünvanına sahip meydan iki kez yangın geçirdi ve 1615’de yeniden düzenlendi. 1989 yılının 15 Nisan’ında başlayan ve yaklaşık 5 Haziran’a dek süren, toplumun farklı kesimlerinden yoğun katılımın olduğu Tiananmen Meydanı Olayları olarak anılan ve yüzlerce kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylara tanıklık etti.
Dünyaca ünlü meydanlar
ABD, New York – Times Meydanı

İsmini, 1904 yılında meydanda bulunan yeni binasına havai fişek kutlamaları ile taşınan New York Times gazetesinden alan Times Meydanı, ışıklı reklam tabelaları ile anımsanıyor. Gazete’nin başlattığı bir gelenek haline gelen havai fişek kutlamaları her yıl başında binlerce insanı bir araya getiriyor. Meydan hem New York kenti için bir sembol hem de dünya çapında bir simge olma özelliği taşıyor
Dünyaca ünlü meydanlar
İngiltere, Londra – Trafalgar Meydanı

Adını 1805 yılında Fransız ve İspanyol donanmalarının yenildiği Trafalgar Savaşı’nda ölen Amiral Horatio Nelson’dan alan Trafalgar Meydanı, Ulusal Sanat Galerisi’nin ana giriş kapısı üzerinde yer alıyor. Meydanın ortasında 46 m yüksekliğinde, üzerinde Nelson’un 5,5 m boyunda heykeli bulunan granit bir sütun bulunuyor. 1820 yılında pek çok binanın yıkılması ile düzenlenen meydan, politik amaçlı gösterilerin sıkça sahne oluyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Fransa, Paris – Concorde Meydanı

1975 yılında yaptırılan ve çeşmeler ve heykellerle dolu olan meydan sekizgen bir forma sahip. Champs Elysees ile 250.000 m²’lik Tuileries Bahçeleri arasında kalan meydanın ismi Fransız İhtilaili sırasında bir süre Devrim Meydanı olarak değiştirildi. İhtilal sırasında gerçekleştirilen ve 14. Louis ve Marie Antoinette’in de aralarında bulunduğu 1.000’den fazla kişinin giyotinle idamı bu meydanda gerçekleştirildi.
Dünyaca ünlü meydanlar
Fransa, Paris – Aziz Michel Meydanı

Fazla sert ve tutucu yönetim şekli ile eleştirilen Charles de Gaulle iktidarına karşı üniversiteli gençlerin 6 Mayıs 1968’de gerçekleştirdiği Kanlı Pazartesi olarak anılan gösteri ve grevler Sorbonne Üniversitesi’nde başlayarak Aziz Michel Meydanı’na kadar sürdü. Meydan, 1855’de yaptırılan ve üzerinde iki ejderha bulunan çeşme ile tanınıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar

Almanya, Berlin – Potsdam Meydanı

İkinci Dünya Savaşı döneminde Amerikan ve Sovyet sektörleri arasındaki sınır kontrol noktası olan Potsdam Meydanı, tarihinde dördüncü kez başkent olan yeni Berlin’in simgesi olma özelliğini taşıyor. Meydan bugün iki dünya savaşı sırasında da ağır hasarlar alan kentin merkezi olma niteliğinde. Potsdam Meydanı alışveriş, kültür ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Almanya, Berlin – Paris Meydanı

Brandenburg Kapısı’nın 1790’da tamamlanmasının ardından, 1814’de Napolyon’a karşı kazanılan zaferi simgelemek adına Paris Meydanı olarak adlandırıldı. Brandenburg Kapısı II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gördü ve 1898 yılında yeniden yapıldı. Avrupa’nın en prestijli meydanlarından olan Paris Meydanı bugün pek çok gösteri ve kutlamaya ev sahipliği yapıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
İtalya, Roma – Aziz Peter Meydanı

Vatikan kentinde Aziz Peter Bazilikası’nın önünde yer alan Aziz Peter Meydanı, 1656-1667 yılları arasında Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlandı. Merkezinde 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır obeliski bulunan meydan, Katolikler için büyük önem taşıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
İtalya, Venedik – San Marco Meydanı

Her yıl Paskalya Bayramı’ndan 40 gün önce Venedik Karnavalı’na ev sahipliği yapan San Marco Meydanı, etrafını çevreleyen han ile Venediklilerin deniz ticaretinin merkeziydi. Adını San Marco Kilisesi’nden alan ve Venedik’in ulaşım, ticaret ve eğlence merkezi olan meydan dünyanın en güzel meydanları arasında yer alıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Arjantin, Buenos Aires – Mayo Meydanı

Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘in ünlü Mayo Meydanı, adını 1810 yılında gerçekleşen Mayıs Devrimi sonrasında aldı. 16. yüzyılda yapılan meydan, ilk günden beri politik yaşamın sahnesi oldu. 1976’da askeri cuntanın yokettiği 30.000 kayıp kişiyi arayan ve askerler tarafından Perşembe Delileri olarak nitelendirilen Mayo Meydanı Anneleri her perşembe bu meydanda toplanmaya devam ediyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
İran, Tahran – Özgürlük Meydanı

Meydana 1971 yılında Pers İmparatorluğu’nun 2.500. yılı kutlamaları şerefine kentin girişini sembolize etmesi adına Shahyaad Kulesi yaptırıldı. “Şahları Anma” anlamına gelen Shahyaad ismi 1979 İran Devrimi ile Özgrülük Anıtı olarak değiştirildi. Meydanın ismi de bu gelişmelere paralel olarak Özgürlük Meydanı oldu. Meydan, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulması sırasında Şah Rıza Pehlevi yönetimine karşı yapılan gösteriler sırasında sert çatışmalara sahne oldu.
Dünyaca ünlü meydanlar
Türkiye, İstanbul – Taksim Meydanı

Meydan adını, eskiden Galata-Beyoğlu suyunun taksim edildiği, Taksim Maksemi’nden aldı. Meydanın ortasında bulunan Cumhuriyet Anıtı, İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’ya yaptırılarak, 1928 yılında yerine yerleştirildi. Aynı zamanda kültür,eğlence ve büyük bir alışveriş merkezi olan İstiklal Caddesi’nin girişinde yer alan Taksim Meydanı, 1 Mayıs 1977’de onlarca kişinin öldüğü Kanlı Pazar gibi pek çok olaya sahne oldu. Meydan aynı zamanda çeşitli festival ve kutlamalara da ev sahipliği yapmıştır.
Dünyaca ünlü meydanlar
Türkiye, İstanbul – Beyazıt Meydanı

Bizans Dönemi’nde kentin en büyük forumu, Osmanlı Döneminde ise bir saray meydanı olan, Tarihi Yarımada’nın merkezinde bulunan Beyazıt Meydanı’nda Cumhuriyet tarihi boyunca pek çok gösteri ve protesto düzenlendi. Bunların en önemlilerinden biri de 16 Şubat 1969’da ABD’nin İstanbul Boğazı’na demir atan 6. filoyu protesto mitingi oldu.
Dünyaca ünlü meydanlar
Türkiye, Ankara – Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı, Ankara’nın en işlek caddelerinden Atatürk Bulvarı’nın Ziya Gökalp Caddesi ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile kesiştiği noktada yer alıyor. Adını Kızılay kurumundan alan meydanın hem Metro hem de Ankaray bağlantısı bulunuyor. Haftanın her günü kalabalık ve hareketli olan meydan da kutlamalara ve gösterilere tanıklık ediyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Türkiye, İzmir – Konak Meydanı

Kemeraltı çarşısı,Hükümet konağı, Saat Kulesi,İlk Kurşun Anıtı gibi tarihsel ve sembolik öğeler barındıran meydan en son 14 nisan 2007’de yoğun katılım olan Cumhuriyet mitingine tanıklık etti.
Dünyaca ünlü meydanlar
Meksika, Meksiko – Plaza Hidalgo Meydanı

Plaza Hidalgo, Meksiko’da yaşayanlar için oldukça önemli bir yere sahip. Bu meydanda yer alan Iglesia San Juan Bautista, şehrin sakinleri ve turistler tarafından oldukça ziyaret edilen bir yer. Ama burayı asıl önemli yapan, meydanın hemen yanındaki park. Birbirine yollarla bağlanmış birçok bölümden oluşan bu parkta, ziyaretçiler diledikleri gibi dolaşıp hoş vakit geçirebiliyorlar.
Dünyaca ünlü meydanlar
İtalya, Roma – Piazza Navona Meydanı

“Dünyanın en güzel meydanı sizce hangisi?” diye sorulduğunda şüphesiz birçok kişinin cevabı, “Piazza Navona” olacaktır. Bernini’nin muhteşem çeşmesi, birbirinden renkli faaliyetler bu meydanı vazgeçilmez yapan şeylerden sadece birkaçı. Soğuk kış gecelerinde bile insanların tercihi olan bu güzel meydan, Noel alışverişi için de birebir.
Dünyaca ünlü meydanlar
İtalya, Siena – Piazza del Campo Meydanı

Piazza del Campo, Sienna’yı ziyaret edenlerin hiç unutamayacağı yerlerden bir tanesi. Bu meydanın büyüleyici etkisi çevresindeki caddelere de yayılmış durumda. Herhangi bir köşeden meydandaki her şeyi görebileceğiniz şekilde düzenlenmiş olan Piazza del Campo, diğer insanları izlemek için ideal bir yer.
Dünyaca ünlü meydanlar
Çek Cumhuriyeti, Londra – Old Town Meydanı

Prag’ın kalbinde yer alan bu meydanda, gelip geçen insanları seyrederek hiç sıkılmadan tüm gününüzü geçirmeniz mümkün. Büyük bir meydan olmamasına rağmen Old Town, birbirinden farklı birçok grubun tercihi olmayı başarıyor. Gençler meydandaki çeşmenin etrafında otururken turistler, hediyelik eşya almak için meydandaki küçük mağazalara akın ediyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Fransa, Prag – Hotel de Ville Meydanı

Dünyadaki diğer şehirlere örnek olacak nitelikteki Hotel de Ville, Paris’in eşsiz büyüsünü içinde barındırıyor. Her daim capcanlı olan bu meydan, buz pateninden tutun da dünya kültürlerinin sergilerine kadar birbirinden renkli aktiviteye ev sahipliği yapıyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Meksika, Oaxaca City- Plaza de la Constitucion Meydanı

Oaxaca kent yaşamımın merkezini oluşturan Plaza de la Constitucion, şehrin en sevilen yerlerinden biri. Bu meydan; anne babaların banklara oturup çeşmelerden akan suyun huzur veren sesi eşliğinde çocukların oyunlarını izlediği, sokak çalgıcılarının restaurantlardaki müşterilere şarkılarıyla eşlik ettiği çok keyifli bir yer.
Dünyaca ünlü meydanlar
Peru, Cuzco – Plaza de Armas Meydanı

Plaza de Armas, kökleri İnka Uygurluğu’na dayanan güzel bir meydan. Sayısız cafe, restaurant ve mağazalarıyla canlı bir atmosfere sahip bu meydanda, tüm gün boyunca eğlenceli aktiviteler düzenleniyor. Geçmişte şehrin bir numaralı buluşma noktası olan Plaza de Armas, günümüzde de bu rolünü devam ettirmekte.
Dünyaca ünlü meydanlar
Polonya, Krakow – Rynek Glowny Meydanı

Avrupa’nın en büyük meydanı olan Rynek Glowy, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel meydanı olarak biliniyor. Şehrin neresinde olursanız olun yolunuz mutlaka bu muhteşem meydana çıkıyor. 24 saat cıvıl cıvıl olan bu meydanda günün her saatinde farklı bir etkinlik düzenleniyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
İspanya, Madrid – Plaza Santa Ana Meydanı

Plaza Santa Ana, gün içinde ya da akşamları keyifli birkaç saat geçirmek için çok hoş bir yer. Yemyeşil ağaçlar, birbirinden güzel cafe ve restaurantlarla çevrili olan bu meydan, trafiğin insanları rahatsız etmeyeceği bir şekilde düzenlenmiş.
Dünyaca ünlü meydanlar
Türkiye, İstanbul – Sultanahmet Meydanı

Tam on sekiz yüzyıldır yerinde duran Sultanahmet Meydanı, muhteşem bir açıkhava müzesi. Bir tarafında asırlık çınar ağaçları diğer tarafında ise camiler, saraylar, çeşmeler olan bu muhteşem meydan, yaz kış günün her saati yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
Dünyaca ünlü meydanlar
Mısır – Tahrir Meydanı

Tahrir Meydanı’nın merkezinde büyük ve kalabalık bir kavşak bulunmaktadır. Kuzey batı yakasında Napolyon’un Mısır’ı işgaline direnişiyle bilinen millî kahraman Ömer Makram’ın heykelinin bulunduğu bir plaza yer alır. Bunların arkasında ise Ömer Makram Camii bulunur.[2]

Meydan, tarihi Kasr al-Ayni Sokağı’nın kuzeyinde, Talaat Harb Sokağı’nın batısında yer alır. Güney bölümünden geçen Kasr al-Nil Sokağı’yla da Nil Nehri’ni kesen Kasr al-Nil Köprüsü’ne bağlanır.

Tahrir Meydanı çevresindeki alanda Mısır Müzesi, Millî Demokrat Parti merkez binası, Mogamma hükümet binası, Arap Birliği merkez binası, Nil Oteli, Kasr El Dobara Evanjelik Kilisesi ve Kahire Amerikan Üniversitesi’nin merkez kampüsü yer alır.

Kahire metrosu, Tahrir Meydanı’na sistemin iki hattının merkez kesişme noktası olan Sedat istasyonundan hizmet vermektedir. Metronun yer altı geçitleri yayalara, geniş ve yoğun trafiğe sahip yolların karşısına geçebilme imkanı vermektedir.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !