Yaşam no image

Yayımlanma Tarihi: Kasım 15th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Elmasın Boyutları ve Çeşitleri

Saflık derecesi, büyüklüğü veya nasıl kesildiği fark etmeden tüm pırlanta taşlara belirli bir açıyla darbe uygulanması halinde taşın çatlaması kaçınılmazdır ki; darbenin şiddetinin biraz daha artması ile pırlantanın parçalanması da sağlanabilir. Elmasın evrendeki en sert maddelerden biri olmasını sağlayan yapıyla Karbon elementi dizilimidir.

pırlanta kolyeNeredeyse saf denebilecek oranda Karbon elementinden oluşan elmas, özel moleküler dizilimi ile Mohs Sertlik Cetvelindeki en yüksek değer olan 10 sertlik değerine sahiptir. Bilindiği kadarıyla yüksek saflık değerine sahip olan bir elmas parçasının içinden geçebilen tek şey, görünür ve görünmeyen tayftaki ışıktır. Elmas görünür ışık, kızılötesi ve morötesi ışınımları oldukça yüksek bir seviyede hapsetme özelliğine sahiptir. Hapsettiği görünür ışık sayesinde kadınların aklını başından alan bir ışıltıya sahip olan elmasın özel tekniklerle kesilerek pırlanta haline gelmesi, bu ışıltının büyülü bir etki yaratmasına neden olur.

Damla, markiz, prenses, oval, kalp ve baget gibi pek çok farklı pırlanta  kolye kesimi bulunur. Bu kesimlerle elmas parçasının tabanı bir araya gelmiş iki piramitten oluşan 8 yüzeyli bir yapı kazanması sağlanabileceği gibi çok daha özel kesim teknikleriyle elmasın 50’den fazla parlak yüzeye sahip olması da sağlanabilir. Özel bir kaya tipinde bulunan elmasın bulunma ihtimalinin ise yaklaşık olarak 40 milyonda bir olması ve bu taşın sadece kendine has özelliklere sahip olması, binlerce yıldır insanoğlu için değerli olmayı sürdürmesini sağlamıştır.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !