Dünya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 5th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

El Kaide korkusu 19 elçilik kapattırdı!

El Kaide’nin ABD’ye yaptığı tehditler elçilik kapattırdı! Son yılların en ciddi tehditlerini yönelten El Kaide nedeniyle ABD Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yer alan 19 elçiliğini kapatma kararı aldı. Elçilikler 10 Ağustos’a kadar kapalı kalacak!

Hafta sonunda ABD’den tüm dünyayı şaşırtan bir haber geldi. Terör örgütü El Kaide’nin tehditleri karşısında Amerika Birleşik Devletleri 19 farklı ülkede bulunan elçiliklerini kapattı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, El Kaide ve bağlantılı olan örgütlerin Ağustos sonuna kadar saldırı düzenleyebileceği uyarısını yaptı.

Ancak açıklamada bu tehditler ile elçiliklerin kapatılması kararları arasında bir bağlantı olmadığı izlenimi yaratılmak istendi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, bölgedeki büyükelçilik ve konsoloslukların haftanın büyük bir bölümünde Ramazan Bayramı tatili vesilesiyle zaten kapalı olacağını söyledi. Bu durumu da göz önüne alarak ve tedbir amacıyla, az sayıda bazı yeni diplomatik misyonlar da dahil olmak üzere bazı büyükelçilik ve konsoloslukların bir müddet daha kapalı kalmasını kararlaştırdıklarını sözlerine ekledi.

İşte ABD’ye göre “kritik” kentler!

5 Ağustos’tan 10 Ağustos’a kadar ABD’nin kapalı kalacak olan konsolosluk ve büyükelçiliklerinin yer aldığı kentler şöyle: “Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, Sana, Trablus, Antanarivo, Bujumbara, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis.”

ABD vatandaşlarına seyahat uyarısı!

Bu arada ABD’den vatandaşlarına bir de seyahat uyarısı geldi. Ağustos ayı sonuna kadar vatandaşların Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine gitmemeleri istendi. Bu uyarıda El Kaide üyeleri arasındaki mesajlaşmaları ve Yemenli yetkililerinden gelen bazı mesajların etkili olduğu konuşuluyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !