Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 8th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Devlet “sil” diyor, Twitter reddediyor!

Twitter’ın yeni şeffaflık raporu son derece çarpıcı bilgiler içeriyor. Rapora göre Türk Devlet Kurumları Twitter’dan sadece 6 ayda 7 mesajın silinmesi talebinde bulundu. Türkiye bu talepleri ile dünya sıralamasında ikinciliğe yerleşti.

1 Ocak ile 30 Haziran 2013 tarihleri arasındaki işlemlerin kaydedildiği Twitter Şeffaflık Raporu yayımlandı. Bu rapora göre Türkiye sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yedi mesajı silmesini istedi. Ancak Twitter bu taleplerin hepsini reddetti. Türkiye siteden içerik silme talebinde bulunan ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Birincilik ise Rusya’ya ait!

Rusya aynı dönemde 17 mesajın silinmesi talebinde bulundu. Ancak Twitter Rusya’nın taleplerine de ret yanıtını verdi. Türkiye’nin yönelttiği silme taleplerinden üçü çeşitli mahkemelerden, diğer dördü ise Emniyet Teşkilatı ile diğer resmi devlet kurumlarından geldi.

Bin 500’den fazla hesap bilgisi istendi

Bu arada Türkiye’den sosyal paylaşım sitesine giden talepler sadece içerik silme yönünde olmadı. Gezi Parkı olaylarının başladığı günden bu yana resmi kurumlar aracılığı ile Twitter kullanıcı bilgileri de siteden talep edilmiş, Twitter bu talepleri de reddetmişti. Aynı raporda bu bilgi de yer alıyor. 1697 hesap ile ilgili 1157 bilgi talebinin olduğu raporda belirtiliyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !