Eğitim

Yayımlanma Tarihi: Haziran 9th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Danıştay’dan LYS Kararı

Milyonlarca gencin geleceğini ilgilendiren Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım sürerken, Danıştan uzun zamandır tartışma konusu olan ve Ortaöğretim Başarı Puanı’nı ilgilendiren kararını nihayet açıkladı.

12 senelik kesintisiz eğitim sistemi kapsamında Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı uygulamasından vazgeçilerek Ortaöğretim Başarı Puanı’nın kullanılmasına yönelik yeni düzenlemenin ardından LYS’ye girecek olan öğrenciler ve birçok eğitimci, yeni uygulamanın adil olmayacağına yönelik tepkilerini dile getirmişti. Tepkilerin büyüyerek Galatasaray Lisesi, Kabataş Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi gibi köklü ve üniversite sınavlarında da her zaman başarılı olan okulların öğrencileri kararın iptali için Danıştay’a başvurdu. Senelerdir üniversite sınavlarında başarılı olan okullarda eğitim gören öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanı’nın esas alınması ile dezavantajlı konuma düşeceğini düşünmesi üzerine Danıştay’a yaptığı başvurunun merakla beklenen sonucu, LYS’ye günler kala açıklandı.

Danıştay, öğrencilerin LYS hesaplamalarında diploma notunun değil, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın kullanılmasına yönelik talebini reddettiğini açıkladı. Ağırlıklı Ortaöğretim Puanı’nın esas alınarak LYS hesaplamalarının yapılması isteyen öğrencilerin başvurusunun Danıştay’dan veto almasıyla birlikte öğrencilerin yeni uygulamaya göre LYS puanlarında Ortaöğretim Başarı Puanı’nın esas alınacağı da kesinleşmiş oldu.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !