Siyaset redhack anonymous

Yayımlanma Tarihi: Haziran 22nd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Cumhurbaşkanlığı’na Redhack ve Anonymous Kabusu

Gezi eylemleri başladığı günden beri eylemler caddelerde sıcağı sıcağına yaşanırken eylemcilerin arakasında duran iki sanal isim vardı ki bunlardan biri devlet kurumlarına adeta korku yaşatan Redhack ve onun uluslar arası alanda bir benzeri olan Anonymous’tu. Redhack pek çok devlet kurumunun ve emniyet kurumunun sitelerine saldırmış siteleri hacklemiş ve ele geçirdiği bilgiler ile üstü kapalı olarak hükümete meydan okumuştu. Redhack ve Anonymous’un hedefinde olan adreslerden biri Cumhurbaşkanlığı sitesiydi ki Cumhurbaşkanlığı sitesinde yapılan saldırlar oldukça fazla olmuş.

ÇANKAYA’YA ARDI ARDINA SİBER SALDIRILAR

Bugün köşk çalışanları arasından sızan bir bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı sitesi olayların en yoğun yaşandığı 3 Haziran ve 5 Haziran tarihleri arasında baş edilemez derece de siber saldırı yaşamış. Öyle ki 72 saat boyunda ardı ardına gelen siber saldırılar köşk çalışanlarına adeta kabus yaşatmış. Köşk bu saldırılarla mücadele edebilmek için bilişim kanalından uzman ekipler ile çalışmış. Özellikle TÜBİTAK ve ODTÜ uzmanlarından yardım alarak bu sorunu çözüme kavuşturmak için aralıksız çalışmalar yürütülmüş Çankaya Köşkü’nde.

SALDIRILARIN ARDINDAKİ İKİ İSİM REDHACH VE ANONYMOUS

Kurulan ekiplerin saptamaları üzerine saldırılan arkasında ki iki grubun Redhack hacker gurubu ve Anonymous olduğu tespit edilmiş. Saldırıları önlemek için gelen saldırıları yanıltıp başka bir adrese gönderme yolu tercih edilmiş. Uzunca süren bu saldırılar karşısında uykusuz geceler geçirmek zorunda kalan bilişim uzmanları bir süre sonra hacker gruplarının saldırıları kestiğini söylemiş. Saldırılarda hem ulusal hem de uluslar arası IP numaraları bulunmuş. Ulusal IP numaraları savcılıklara bildirilirken, uluslar arası IP numaraları Interpol’e iletilmiş.

HACKER GRUPLARI SİTEYİ YAVAŞLATMIŞLAR

Yapılan açıklamalar arasında hackerlerin izlediği yollardan birinin de siteye bir anda çok sayıda tıklama (yani ziyaretçi) göndererek siteyi yavaşlatma ve işlev yapamaz hale getirme yolu seçmişler. Siteye bir anda yüklenen ziyaretçi sayısı siteyi çökme noktasına getirmiş ve bilişim uzmanlarına zor anlar yaşatmış.

SALDIRILARIN NEDENİ

Özgürlük arayışı içinde olduklarını belirten Gezi eylemcilerine özgür ruhlu iki hacker grubu siber destek verdi. İki grup sosyal paylaşım siteleri üzerinden yayınladıkları yazılar ile de destek verdiklerini göstermişlerdi.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑