Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Haziran 19th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Çin’in Süper Bilgisayarı

Çin Savunma Sanayi Ulusal Üniversitesi tarafından devlet desteğiyle geliştirilen süper bilgisayar sistemi Tianhe 2, Uluslararası Bilgisayar Teknolojileri Araştırma Ekibi tarafından Dünyanın En Hızlı 500 Süper Bilgisayarı listesinde zirveye oturdu. Uzun zamandır merak edilen ve ancak 2015 yılında tamamlanması beklenen Tianhe 2 sisteminin sürpriz bir biçimde erken tamamlanması ile birlikte Çin dünyanın en hızlı süper bilgisayarına sahip oldu. Kasım 2010’da en hızlı süper bilgisayarlar listesinde birinci sıraya yerleşen ve Haziran 2011’e kadar da zirveyi koruyan Çin, 2 yıllık aranın ardından Tianhe 2 Süper Bilgisayar Sistemi ile yeniden ilk sıraya oturmayı başardı.

Her yıl iki defa güncellenen Dünyanın En Hızlı 500 Süper Bilgisayar listesinde ilk sırayı Çin’in dev projesi Tianhe 2 alırken, 2. ve 3. sıradaki süper bilgisayarlar Titan ve Sequoia ile ABD de zirve yarışından kopmuyor. Listede Japonların K isimli süper bilgisayarı 4. sırada gösterildi. Almanya Leipzig’te düzenlenen Uluslararası Süper Bilgisayar Konferansı’nda açıklanan yeni süper bilgisayar listesi, Mannheim Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Hans Meuer tarafından denetleniyor.

Çin’in süper bilgisayarı Tianhe 2 ile ilgili tam olarak kavranması dahi mümkün olmayan bir takım teknik özellikler de paylaşıldı. 33.86 petaflop/sn işlem kapasitesine sahip olan Tianhe 2, saniyede 33 trilyondan fazla hesaplama yapabiliyor. Reel performans verileri ile süper bilgisayarın 33.860 trilyon veriyi bir saniye içinde hesaplayabildiği söylense de, bu rakamın yüksek performans konfigürasyonunda 55 trilyona varabileceği de söyleniyor. Toplamda 3 milyondan fazla işlemci çekirdeğinin kullanıldığı Çin’in süper bilgisayarı Tianhe 2’de, Intel Ivy Brigde ile Xeon Phi çip setleri kullanılmış. Bu veriler süper bilgisayarın rakiplerinin performansıyla kıyaslandığında, Tianhe 2’nin en yakın rakibi olan Titan’ı ikiye katladığı görülüyor.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑