Magazin

Yayımlanma Tarihi: Haziran 8th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

“Çapulcu” Marka Oluyor

çapulcularTaksim Gezi Parkı eylemleriyle birlikte son dönemin en popüler terimi haline dönüşen “çapulcu”, girişimcilerin de ilgisini çekti ve dört gün içinde marka başvurusu yapanların sayısı 16’ya yükseldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim’de gösteri yapanlar için “çapulcu” ifadesini kullanmasının ardından binlerce kişinin diline dolanan ve sosyal medyaya da oldukça fazla kullanılan bu kelimenin marka değerinin farkına varanlar, isim haklarını satın almak için şimdiden kıyasıya bir rekabet içine girdi. Ağır silahlardan bebek emziğine oldukça farklı alanlarda yapılan marka başvurularının sayısı 16’ya çıkarken, önümüzdeki günlerde daha da fazla girişimcinin “çapulcu” ismi için sıraya girmesi bekleniyor.

Gezi Parkı eylemlerinde halkın onlarca farklı pankarta kendini “çapulcu” olarak tanımlaması ve sosyal medyada da pek çok görselin paylaşılmasının ardından eylemlerin simgelerinden biri haline gelen terim, birçok kullanıcı tarafından sosyal medya hesaplarında da kullanılıyor. Pek çok internet kullanıcısı Twitter ve Facebook hesaplarında isimlerinin başına “çapulcu” ibaresini eklerken, haber portallarında dahi kelimenin kullanıldığı haberlerin sayısı binlerle ifade ediliyor. Bu durum marka tescili için yapılan başvuruların tavan yapmasına sebep olurken, Türk Patent Enstitüsü’ne ilk başvurunun 4 Haziran 2013 tarihinde yapıldığı açıklandı.

Türk Patent Enstitüsü yaptığı açıklamada, “çapulcu” için marka başvurularının 16 adet olduğunu ancak kelimenin İngilizce de dahil olmak üzere pek çok farklı yazım biçimi için de başvuru yapıldığını belirtti. Yapılan açıklama da “çapulcu” kelimesi dışında; Chapulcu, Chapuller, Chapullist ve Chapulling” gibi kelimeler için de toplamda 10’nun üzerinde başvuru yapıldığı ifade edildi. Kreş isminden böcek ilacına, motorlu taşıt isminden bebek emziğine, gazeteden alkollü içkiye, meşrubattan yumurtaya, yangın söndürücüden prezervatife pek çok farklı alanda “çapulcu” ve ilgili kelimeler için marka başvurusu yapıldığı söyleniyor.

Haber Etiketleri: , , , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !