Dünya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 8th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Bu ülkede eczaneler esrar satacak!

Latin Amerika ülkesi olan Uruguay bugünlerde son derece ilginç bir haber ile dünya gündeminde! Ülkede marihuananın yani esrarın yasallaşması yolunda hızlı adımlarla ilerleniyor. Ülke meclisi tam 13 saat süren bir toplantı sonrasında esrarı yasallaştıran tasarıyı onayladı.

Son derece kritik bir karar alan Uruguay Temsilciler Meclisi’nin onayladığı karar esrarın yasal bir şekilde ülkede satılmasına izin veriyor. Geriye sadece senatonun onayı kaldı. Bu onayın ardından ülkede esrar yasallaşacak. Meclis’te toplam 96 milletvekili bulunuyor ve vekillerin 50’si bu tasarıya onay verdi. Yani esrarın yasallaşması oy çokluğu ile kararlaştırıldı.

Dünyadaki tek ülke

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica “Marihuanayı hiç denemedim ancak yasallaşması gerektiğine inanıyorum” diyerek yasa tasarısına açıkça destek verdiğini dile getirdi. Devlet Başkanı Mujica’nın bu tasarıya destek vermesinin nedeni milyonlarca doları bulan uyuşturucu ticaretinden elde edilen gelirin, uyuşturucu çetelerinin eline geçmesi yerine devletin eline geçmesi oluyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde Uruguay, marihuana üretiminin, dağıtımının ve satışının kontrol edildiği dünyadaki ilk ülke olacak.

Eczanelerde satılacak

Tasarıya göre 18 yaşını doldurmuş olan her birey eczanelerden ayda 40 gram esrar satın alabilecek. Aynı zamanda her birey 6 kök kenevirini evinde yetiştirme özgürlüğüne de sahip olacak.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !