Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 13th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Bu ülke 123 km denizaltı tüneli yapacak!

Tam 42 milyar dolara mal olması beklenen 123 km uzunluğundaki tünel projesinin sahibi olan ülke Çin! Bu çılgın projenin en önemli yönü bu tünelin denizin altında inşa edilecek olması.

Çin bugünlerde çılgın bir proje ile dünya gündeminde yer edindi. 123 km uzunluğunda bir tünel inşa etmeye hazırlanan Çin şayet projesini başarı ile tamamlarsa dünyanın en uzun denizaltı tünelinin sahibi olacak. Çin denizin altında inşa edilecek tünelin tasarı aşamasını tamamladı Şimdi sırada temelleri atmak var.

Kuzey ve doğu birbirine bağlanacak!

Çin’i böyle bir proje hazırlamaya sevk eden ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Dalian kenti ile doğusunda bulunan Yantai kentini birbirine bağlamak oldu. Proje için yaklaşık olarak 42 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Ancak tünel tamamlandığında projenin 12 yıl gibi bir süre içerisinde kendisini amorti etmesi planlanıyor. Tünel tamamlandığında bu iki şehir arasındaki mesafe tam bin km kısalacak.
Aslında denizaltı tüneli projesi ilk kez gündeme gelmiyor. 1994 yılında Çin projesini hazırlamıştı. Ancak sadece 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırabildiği için projenin temelleri bir türlü atılamamıştı. Bütçe de arttırılamadığı için proje rafa kaldırılmıştı. Ancak şimdi gerekli olan maliyet sağlandığı için temel atma hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !