Gündem

Yayımlanma Tarihi: Haziran 19th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

BM: Türkiye Şiddet Görenlere Tazminat Ödesin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sistematik bir biçimde şiddet kullanan göstericilerin karşısındaki polisin demokrasi sınavından başarıyla geçtiğini söylerken, Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü tarafından yapılan açıklamada hükümetin polis şiddeti gören mağdurlarına tazminat ödemesi çağrısında bulundu. BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay yaptığı açıklama ile Gezi Parkı eylemlerinde kolluk kuvvetlerinin aşırı güç kullanması neticesinde mağdur duruma düşenlerin bu mağduriyetlerinin tazmin edilmesi çağrısı yaparken, bu tür yanlış eylemlerde bulunan kolluk güçlerinden de hesap sorulması gerektiğine yönelik görüş bildirdi. Gezi Parkı eylemleri başladığından bu yana ilk defa açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi, göz yaşartıcı gaz ile biber gazının hedef gösterilerek kullanılması ve kapalı alanlarda kullanım ile ilgili soruşturulma yapılması gerektiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada sosyal gerginlik anlarında kolluk kuvvetlerinin yaptığı eylemlerden sorumlu tutulduğunun altını çizen Navi Pillay, doğrudan hedef gösterilerek biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanılmasının soruşturulması gereken önemli bir konu olduğunun altını çizdi. Gezi Parkı eylemleri esnasında polisin aşırı güç kullanımından ve insan hakları ihlallerinden ötürü mağdur olanlara hükümetin gereken tazminatı sağlaması gerektiğini ifade eden Pillay; “Protestolara aşırı güç kullanılarak yapılan ve pek çok insanın yaralanmasına sebep olan ilk müdahalenin, sorunun önemli bir kısmını oluşturduğunun yetkililer tarafından kabul edilmesi önemlidir” dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi yaşanan süreç için bunları söylerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada polisi başarılı bulduğunu dile getirdi. Partisinin Meclis’teki grubuna seslenen Başbakan; “Bu olaylar en başından bu yana polis çevreci göstericilere şiddet uyguluyormuş gibi gösterildi ve gösterilmeye de devam ediliyor. Bu tamamıyla yanlıştır. Güvenlik güçlerimiz şiddet eylemlerine karşı hukuk ve demokrasi sınırları içinde oldukça sabırlı ve başarılı bir biçimde mücadele vermiştir. Hatta polis güçlerimiz sistematik bir biçimde gösterilen şiddet hareketleri karşısında demokratik bir tavır sergileyerek, demokrasi sınavından başarı ile geçmiştir”. dedi.

Yaptığı konuşmadan polisin biber gazı kullanmaya yetkisi olduğunu hatırlatan Erdoğan; “Polis biber gazı kullanıyor diye yapılmayan kalmadı. Herkes hep bir ağızdan aynı şeyleri söyledi. Dünyaya bu yönüyle sundular. Şiddet uygulayan kim? Şiddeti teröristler, anarşistler şiddet uyguluyor.” dedi. Yerli ve yabancı bazı medya kuruluşlarının bu durum için hazırlıklı olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç haftadır oldukça farklı bir Türkiye fotoğrafı verilmek istendiğini söyledi. Başbakan; “İstanbul’da Taksim Meydanı, Ankara’da Kızılay ile Kuğulu Park civarı, İzmir’de ise Alsancak sanki Türkiye’nin tamamı gibi; sanki 76 milyonun ortak hissiyatını, tavrını ve eylemini gösteriyormuş gibi anlatılmak istendi” dedi.

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑