Siyaset twitter bild rte

Yayımlanma Tarihi: Haziran 13th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Bild: ‘’Yeni Diktatör Erdoğan’’

diktatör recep tayyip erdoğanGezi Parkı’nda halka yapılan sert müdahaleleri Türk basını ne kadar görmezden geldi ise yabancı basın ve yayın organları o kadar bu durumu gündeme getirdi. Özellikle Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın halka gösterdiği sert tepkiler yabancı basın tarafından yeni bir diktatörün doğuşu olarak adlandırıldı. Direnişçiler ve eylemcilerin asıl derdi Erdoğan hükümetinin kendi halkına gösterdiği sert tutumdu. Bu tutum yumuşamadıkça direniş giderek uzadı. Gezi Parkı ağaçlarını korumak için oldukça idealist bir eylem girişimi yapan Gezi Parkı direnişçileri son derece keyifli bir eylemin oldukça sert bir polis müdahalesi ile karşılaşması sonucu sayılıları milyonlara ulaşan ve tüm Türkiye’yi saran bir direniş görüntüsü ile desteklendiler. Bu durum Erdoğan hükümetinin kendinden olmayanları ötekileştirmesi ile yabancı basın tarafından diktatörce bir tutum olarak şekillendirildi.

Halka ve direnişçilere uygulanan sert tutum için tepkilerden biri Almanya’dan geldi. Almanya Dış İşleri Bakanı Westerwelle ‘’ Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve hükümetinin vatandaşlarının fikir özgürlüğüne saygı göstermesini sağlaması gerekir’’ tarzında ki söylemi Başbakan Recep Tayip Erdoğan için yeni bir dış tepki oldu. Almanya’da 3,5 Milyon Türk yaşaması Almanya’nın bu konuya diğer ülkelerden daha dikkatli eğilmesin sağlıyor. Gelişmeleri en yakından takip eden ülkelerden biri olan Almanya ülkesinde yaşayan Türklerin de olaylara tepki gösterdiğini söylüyor. Almanya’da yapılan pek çok Gezi Parkı destek eylemi de bunlara örnekti.

 

Alman basının en iddialı isimlerinden olan Bild, bugün ki internet sitesinin ana manşetinde Erdoğan’a yer verdi. Özellikle manşet resminde Erdoğan’ın yeni bir diktatör olarak doğduğunu gösteren Bild Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı halka zulüm ve baskı yapmak ile eleştirdi. Hitler bıyıklarının Erdoğan’a yerleştirildiği bir manşet resmi büyük dikkat çekti. Haber başlığı ise ‘’The New Dictator’’ oldu.  Yeni diktatör Erdoğan olarak tercüme edilen başlıklı haberin detaylarında ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın halkına basınçlı su,  gözyaşı bombası, tarihi geçmiş biber gazı, plastik mermi ve zırhlar giyinmiş kolluk kuvvetleri tarafından büyük baskı uygulandığı söylendi. Hükümetin eylemcilere büyük bir şiddet uyguladığına değinen Bild Erdoğan resmi ile yaşananlara adeta tepkisini gösterdi.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !