Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Eylül 24th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

“Beğen” tuşu düşünce özgürlüğüdür!

Facebook’taki “like” yani “beğen” tuşu pek çok tartışmaya neden olmuştu. “Beğen” tuşu bu kez farklı bir şekilde gündeme geldi. Amerikan yargısına göre bu tuş artık düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiriliyor. Yani ABD tarafından koruma altına alındı.

Sosyal paylaşım ağı Facebook’ta “beğen” tuşuna basanlar, artık Amerikan yargısına göre ifade özgürlüğü hakkını kullanmış sayılacak. Bu nedenle Facebook üyeleri beğendikleri paylaşımlar ile ilgili yargılanamayacak!

Virginia Eyaleti’ne bağlı Richmond’daki 4. Temyiz Mahkemesi sosyal paylaşım sitesindeki bu fonksiyonun kullanımının anayasal güvence altında olan ifade özgürlüğü kapsamında korunmasına karar verdi. Buna göre Facebook’ta bir siyasetçinin sayfasını “beğenmek”, seçim kampanyası alanına tabela asmanın 21. yüzyıldaki karşılığı olarak görülecek.

Facebook ve Amerikan Sivil Haklar Örgütü ‘beğen’ tuşunun fikri beyanının bir unsuru olarak görülmesini sevinçle karşıladı. Yapılan açıklamaya göre “beğen” tuşunun kullanımı da böylece artık anayasal güvence altına alınmış oldu. Mahkemenin, bir ifadenin fiziki yada sanal dünyada açıklanmış olmasının anayasal koruma için bir şey değiştirmeyeceğini kabul ettiğini söyleyen ACLU Direktörü Ben Wizner, “Anayasa, bir adayı Facebook’ta ‘beğenmek’le, adayı şehirdeki buluşmalarda veya mitinglerde desteklemek arasında bir ayrımda bulunmuyor” diye konuştu.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !