Sosyal Medya bbc'den ntv'ye tokat

Yayımlanma Tarihi: Haziran 15th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

BBC’den NTV’ye Tokat

Gezi Parkı olayları ile birlikte sergiledikleri tutumlarla medya sınıfta kaldı. Gezi eylemcileri ve halk tarafından ‘’yandaş medya olarak adlandırılan medya bu tutumları ile sadece ülkemizde değil yabancı basında ve yabancı ülkelerde de eleştiri oklarına hedef oldular. Hiç şüphe yok ki bu durumdan en zararlı çıkanların başında NTV geliyor. Yıllardır en doğru haber kaynağı olarak halka haber programları ağırlıklı bir yayın akışı sunan NTV, Gezi Parkı olayları konusuna gerektiği gibi yer vermediği için en eleştirilen kanal oldu. Pek çok eylemci NTV kanalının önünde eylemler yaparak medyanın tutumunu ve özellikle NTV’nin tutumunu protesto etti. ‘’Paranız yoksa verelim’’ tarzında ki eleştiriler ile NTV büyük bir eleştiri altına girdi.

NTV’YE SON DARBE BBC’DEN

Bilindiği üzere NTV ile ortaklığı bulunan dünyaca ünlü BBC kanalı, bu ortaklığı dün yaptığı açıklama ile bitirdi. NTV camiası tarafından bir şok olarak karşılana bu tutumun sebebi noktasında BBC açıklama yaptı. BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks şu şekilde bir açıklama yaptı. ‘’ BBC Türkçe ile NTV ortak yapımı olan Dünya Gündemi programı askıya alınmıştır’’ dedi. Bunun asıl nednei ise ortaklaşa bir yayın akışı olarak hazırlanan bu programı NTV’nin bu hafta yayınlamak istememesi.  BBC kanalı ise NTV’nin bu tutumunu affetmedi, ortaklığı askıya aldı. Programın bbcturkce.com üzerinden yayınlanmaya devam edeceğini duyuran BBC Küresel Haber Daire Başkanı Horrocks BBC yayın anlayışı nedeni ile tarafsızlığını ve dengeli haberciliğini sürdürmeye devam edecektir dedi.

BBC MÜDAHALE KABUL ETMEZ

Yapıla açıklamanın devamı olarak BBC’nin hiçbir koşulda ve şartta yayın içeriğine müdahale kabul etmediği belirtildi. Bu tip tutumlarda koşulsuz şartsız ortaklığın askıya alınması devreye girer denildi. BBC tarafsızlığından ödün veremeyeceğini ve izleyici kitlesinin tüm dünyayı kapsadığını, tüm dünya üzerinde ki izleyicileri için eşit mesafede durduğu tarafsız yayınlar yapması gerektiğini söyledi. Türkiye’de yandaş medya olarak adlandırılan eleştirilere maruz kalan NTV, BBC’nin bu darbesi ile tüm dünya nazarında aynı duruma düştü. Gezi eylemcileri tarafından BBC’nin bu tutumu alkışlandı.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !