Teknoloji no image

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 20th, 2015 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Basınç ve Sıcaklık Transmitterleri

Endüstride kullanılan üretim makineleri ve otomasyon sistemleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, bu sistemlerin ve ara elemanların proses neticesi ortaya çıkan çevresel değişkenleri tanımlaması için transmitter adı verilen cihazlara ihtiyacı vardır. Sıcaklık veya basınç gibi çevresel değişkenlerle ilgili yapılan ölçümlerin kontrol ve otomasyon sistemleri tarafından tanımlanamaması, üretim sürecinin de kontrol edilememesi anlamına gelir. Basınç ve sıcaklık transmitteri olarak isimlendirilen FM aktarıcılar, enerji birimleri arasında dönüştürme işlemi yaparak bu gibi çevresel değişkenleri elektriksel sinyalleri haline getirir. Böylece üretime dahil olan otomasyon sistemleri, makinalar ve kontrol sistemlerinin elektronik parçaları iletilen bu elektriksel sinyal paketlerini veri olarak tanımlayabilir.

Üretimde ortaya çıkan sıcaklık ve basınç gibi değişkenlerin kullanılan gelişmiş özelliklere sahip sistemler tarafından tanımlanamaması, firmanın kontrolsüz bir biçimde üretim yapması manasına gelir. Bu olamayacağı için FM aktarıcı kullanılarak sıcaklık ve basınç gibi değerlerin mutlaka uygun sinyal seviyesine sahip elektrik akımlarına dönüştürülmesi ve bu sinyallerin de ilgili üretim birimlerine aktarılması gerekir. Kullanılan üretim birimleri gelişmiş özelliklere sahip PLC sistemler olsa bile proseslerde ortaya çıkan sıcaklık ve basıncın mutlaka sürekli kontrol edilmesi gerekir. Kalite kontrol, ekipmanların yıpranma oranları, hammadde kullanımı, maliyet hesaplama gibi pek çok önemli konuda kesin bilgi sağlanması için üretim hattındaki çevresel değişkenlerin kesin hassasiyetle ölçülmesi gerekir.

Yüksek hassasiyetle ölçüm yapan transmitter cihazlar, üretim bandında ortaya çıkan basınç ve sıcaklık değerlerinin yüksek olması durumunda hattan uzağa konumlandırılabilir. Aktarıcı cihazın fiziksel yapısını bozacak kadar yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılan proseslerde ölçüm, cihazın haricen kullanılabilen ölçüm sensörleri tarafından yapılır ve ölçüm değerleri cihaza uzak mesafeden aktarılabilir. Böylece basınç ve sıcaklıktan etkilenmeden istenen ortam şartlarında çalışan transmitter, uzaktan ölçüm yapan sensörleri sayesinde hassas ölçüm değerlerini istenen sistemlere iletir. Geçen yıllar içinde daha da yüksek hassasiyetle ölçüm yapan dijital transmitterlerin kullanılmaya başlandığı endüstride artık kullanım amacına bağlı olarak pek çok farklı tipte FM aktarıcı kullanılabilmektedir. Firmaların uzman ekiplere sahip olmaması durumunda üretim sahası ve kullandığı ekipmanlara göre ideal transmitter tipi için profesyonellerden yardım alması önemlidir.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑