Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Haziran 21st, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Başbakan’ın Olaylı Mersin Ziyareti

Akdeniz Olimpiyatları için açılışı yapmak üzere Mersin’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin’de adeta arbedeye neden oldu. Gezi Parkı olaylarından ötürü Başbakan’a protesto gösterileri düzenlemeye çalışan gruplar ile polis arasında sert yakınlaşmalar oldu.

ÖNLEMLER ALINDI AMA PROTESTO YİNE ÖNLENEMEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Akdeniz Olimpiyat oyunları için açılışı gerçekleştirmek üzere Mersin’e gitti. Kimsenin eylem yapmasına müsaade etmemek için pek çok önlem alınmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Konuşmasının ardından görkemli törenler ile havai fişek gösterisi eşliğinde ses ışık gösterileri yapıldı. Oldukça görkemli bir şekilde hazırlanmış olan açılış töreni tam not aldı. Özellikle zemine Piri Reis haritası yansıtılması ve üzerinden bir gemi maketinin geçirilmesi oldukça ince düşünülmüş ve başarılı bir gösteriydi. Açılış töreni bu gösteriden sonra sahneye Enbe orkestrasının çıkması ile devam etti.

ENBE ORKESTRASINDAN PROTESTO

ENBE orkestrası solistleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sessiz protesto ettiler adeta. Gezi Parkı olayları sırasında polis ile oldukça sıcak temaslar yaşanırken, herkesin eline ve bileğine kan grubunu yazması istenmişti. İşte bu yüzden bu adeta bir simge haline gelmiş ve insanlar bileklerine kan gruplarını yazarak gezmişlerdi. Akdeniz Olimpiyatları için sahne alan Enbe Orkestrası ise bileklerinde kan grupları ile sahneye çıktılar. Yine bir başka simge de Gezi eylemleri için canla başla mücadele eden Çarşı grubuna ait olan anarşi simgesiydi ki bunu da ellerinin üzerine çizdiren Enbe Orkestrası sessiz bir protesto gerçekleştirdi.

MERSİN KARIŞTI

Olimpiyatların açılış salonu için günler öncesinden önlemler alınmaya başlanmıştı, Akdeniz Olimpiyatları açılışı sırasında Erdoğan’ı çok sıkan bir gelişme olmasa da Mersin halkının farklı yerlerde gerçekleştirdikleri protestolar Mersin’i adeta karıştırdı. Pek çok noktada halk ve polis arasında yine istenmeyen görüntüler yaşandı. 4 sivilin yaralandığı olaylarda 2 de polis yaralandı. Bütün yaralıların tedavilerinin Mersin Devlet Hastanesi’nde yapıldığı bildirildi. Eylem yerlerine kısa sürede ulaşan polis tomalarla ve biber gazları ile müdahale etmeye başladılar. İşte bu durum eylemlerin artmasına neden oldu. Olimpiyatlarda açılış coşkusu yaşanırken dışarıda halk ve polis arasında ummalı bir mücadele vardı.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑