Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Haziran 26th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Başbakan, Obama ile ne konuştu?

ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Erdoğan’ın önceki gün yaptığı telefon görüşmesinde ne konuşulduğu sır gibi saklanıyordu. Yapılan telefon görüşmesinin detayları hakkında bilgi talep eden basın mensuplarına hiçbir açıklama yapılmazken, görüşmenin ana başlıklarını açıklayan Beyaz Saray oldu.

Başbakan Erdoğan’ı arayarak yaklaşık bir saat telefon görüşmesi yapan ABD Başkanı Obama da görüşmenin yapıldığı gün sessizliğini korudu. Sonraki gün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada gündemin Türkiye’deki Gezi Parkı gösterileri olduğu ve son durum hakkında bilgi istendiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın basın özgürlüğü ile şiddet içermeyen ifade özgürlüğü hakkında bir görüşme yaptıkları belirtildi. Ancak konuşmanın seyri hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Beyaz Saray aynı zamanda Suriye hakkında da bir konuşma yapıldığına açıklamasında yer verdi. Esad rejimi ve kimyasal silah kullanımı gibi önemli konular hakkında iki liderin fikir alışverişinde bulundukları belirtildi.

Açıklamanın en dikkat çeken yönü ise Türkiye ile ABD’nin bir hususta ortak kararlılık sergiledikleri yönündeki ifadeydi. Açıklamaya göre Suriye’de siyasi bir çözümün takip edilmesi konusunda iki ülke ortak bir kararlılık sergiliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Suriye Koalisyonu ve Yüksek Askeri Konseyi’nin etkinliğini artırmak için ilave destek sağlanması ihtiyacı ve iki ülke arasında olası durum planlamaları ve terörle mücadele çabalarında yakın düzeyde ikili işbirliğinin önemi gibi konular ele alındı.”


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑