Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Haziran 10th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Başbakan Eylemcilerle Görüşecek

Birkaç ağacın kesilmesini protesto etmek için masumane bir eylem olarak başlayan fakat polisin sert müdahalesiyle bir anda şiddetlenerek ülkenin pek çok ilinde gelişen çok şiddetli direniş olaylarına dönüşen Gezi Parkı eylemleri, bugün yapılan Bakanlar Kurulu gündemine de taşındı. Yeni bina da ilk defa toplanan Bakanlar Kurulu’nun 6 saati geçen toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Gezi Parkı eylemleriyle ilişkili açıklamada bulundu. Bülent Arınç; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eylemi başlatanlarla görüşmesinden olayların yurtdışı bağlantılarına, Vali Mutlu’nun Twitter mesajlarından Çarşı Grubu’na kadar pek çok konuya değindi.

Konuşmasında 2013 Türkiye’sinde yasadışı eylemlere müsaade edilmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güvenlik güçlerinin görevlerinin getirdiği sorumluluk bilinciyle hareket ettiğini söyledi. Bülent Arınç, Başbakan’ın Çarşamba günü eylemi düzenleyenlerin bir kısmı ile görüşeceğini de açıkladı. Eylemlerin “iyi niyetli” başladığını ifade eden ve sorunun çevre duyarlılığı olması halinde muhataplar ile görüşmeyi isteyeceklerini ifade eden Arınç, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdiğine ve mahkeme kararına da uyulacağına göre ne yapılacağına dair görüşme yapılabileceğini söyledi. Mahkeme kararının yapılan işin yanlış olduğuna karar veriyorsa işe yeniden başlanabilme ihtimalinin olduğunu da açıklayan Başbakan Yardımcısı, ancak bu söylediğinin “şu olsun, bu olmasın” şeklinde dayatmaların yerine getirileceği anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Konuşmasında gözaltındakilerin bırakılması ve görevden alma talepleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bülent Arınç; “Bu kişiyi görevden alın, gözaltındakileri serbest bırakın gibi bir anlayış, 2013 yılının Türkiye’sinde söz konusu olmaz” şeklinde konuştu. Arınç, Taksim’de yaşanan olaylar konusunda “asıl muhatap biziz” şeklinde açıklamalar yapanların “Taksim’deki duyguyu” ne denli yansıttığının da tartışmalı olduğunu ifade etti.  Ethem Sarısülük’ün vurulmasına da değinen Başbakan Yardımcısı, Sarısülük’ün ölmediğini ve tedavisinin sürdüğünü ancak durumunun ciddiyetini muhafaza ettiğini belirtti. Vali Mutlu’nun Twitter mesajlarıyla ilgili herhangi bir konunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmediğini söyleyen Bülent Arınç borsada Taksim olaylarına bağlı önemli bir düşüş olmadığını, mevcut düşüşün toplam endeks içinde %3 civarında olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin mali olarak zora düşmesini isteyen dış çevrelerin emeline ulaşamadığını ve ciddi bir olumsuzluk olmadığını açıklayan Başbakan Yardımcısı, emniyet müdür ve vali de dahil olmak üzere şayet yaşanan olaylarda herhangi birinin sorumsuzluğu varsa gerekli soruşturmaların ilgili müfettişler tarafından sürdürüldüğünü ve konunun inceleneceğini söyledi. Kendisine ulaşan haberlere göre Çarşı Grubu’nun eylemlerden çekildiğini söyleyen Bülent Arınç, Gezi Parkı olaylarının dış güçlerle ilişkili olduğuna dair ellerinde deliller bulunduğunu da açıkladı.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑