Yerel barkod1

Yayımlanma Tarihi: Mayıs 30th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

BARKOD SİSTEMLERİNİN KULLANIM ALANI VE GEREKLİLİĞİ

Barkod tüm üretici ve satışını sunan firmalar için gerekli bir unsurdur. Ürünün stok takibinin yapılabilmesinin yanı sıra ürünün kurumsal olarak ülkenin her noktasında satışa sunulabilirliğinin de bir göstergesidir. Aynı zamanda ürünlerin yurtiçi piyasada etkin bir şekilde satışa sunulabilmesini sağlamasının yanında, ürünün yurtdışı pazarlarına da ihraç edilebilmesi için, ürünün barkodlanması olmazsa olmaz bir koşuldur. Barkod ürünün iç pazarda toptancılardan perakendecilere, perakende firmalardan kurumsal satış sunan firmalara ve oradan da tüketicilere doğru hızla akan arz talep ilişkisi sürecinde, bütün hedef kitlelere büyük bir kolaylık sağlar. Bununla birlikte Barkodlanmamış ve barkod sahibi olmayan ürünler, son dönemde düzenlenen yasalara göre ulusal ve uluslararası pazarlarda da satışına izin verilmemektedir. Barkod sahibi olmayan ürünler dış pazarlarda tanımlanamayan ürün kategorisine girmektedir. Ürünün tanımlanmasını sağlayan bütün bilgiler için ve ürünün bilgilerine hızlı erişim sağlayan hızlı erişim sağlanması barkod sayesinde yapılır. Ve uluslar arası pazarlarda barkod sistemi satış yapan tüm firmaların ortak dilidir.

Barkodlar market ürünlerinden mağaza ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde kullanılır. Barkod kullanımı sevkiyat, üretim, dağıtım ve depolama hizmetleri, kalite kontrol takibi, dokümanların yönetimi, perakende satış işlemleri, personel devamlılığının kontrolü, stok takibi, ihracat işlemleri gibi tüm alanlarda barkod sistemleri kullanılmaktadır. Barkod sistemleri kullanım alanı olarak oldukça geniş bir yelpazeye ulaşmış olmasına rağmen bu yelpaze gün geçtikçe genişlemektedir. Günümüzde barkod sistemleri ayrıca elektrik, su, doğal gaz gibi devlet dairesine bağlı işleyen ödeme sistemlerinde de barkod sistemleri oldukça fayda sağlamaktadır. Faturaların üzerine işlenen barkodlar kullanıcı bilgilerinin dokümanlarını içermektedir.

Barkodlar sisteme barkod okuyucular ve barkod programları sayesinde hızlıca sisteme hızlı ve hata payı en az şekilde girişi yapılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde hem iş gücünü azaltan hem de ürünün dış piyasada dolaşırken genel stok bilgilerin kolaylıkta tutulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hem üretici firmalar hem de tüketiciler için hayatı ve işlemleri kolaylaştıran büyük bir unsurdur. Barkod sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://www.sahrasoft.com/Stok-programi adresine ulaşabilrsiniz.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑