Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 28th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Bana Meşru Müdafaayı Yeniden Öğretin

Marmara Üniversitesi belki de bugün kariyerinde ve eğitim hayatı boyunca hiç karşılaşmadığı bir tepki ile bir istekle karşılaştı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında yer alan Zeynep Güzel bir polis kurşunuyla Gezi Parkı’nda hayatını kaybeden Ethem için bugün üniversitesinden öyle bir şey istedi ki herkes şok oldu. Hukuk Fakültesi öğrencisi fakültem bana meşru müdafaayı yanlış öğretmişsiniz diyerek, meşru müdafaa dersini yeniden öğretilmesini istiyorum dedi. Farklı ve alışıldık olmayan tarda ki isteğiyle hukuk fakültesinde büyük bir şaşkınlık yaşamasına neden oldu Zeynep Güzel.  Zeynep Güzel 26 Haziran’da bir dilekçeyle Hukuk Fakültesi Dekanlığı’na konuyu bildirdi. Bu konun dikkate almasını isteyen Zeynep Güzel dilekçesini işleme konulmasını sağladı.

HUKUK FAKÜLTESİ SON SINIF ÖĞRENCİSİNDEN AĞIR TEPKİ

Zeynep Güzel ben bugün son sınıf öğrencisiyim, ikinci sınıfta aldığım ceza hukuku dersinde meşhur savunmayı öğrenmiştim. Fakat Ethem Sarısülük’ün polis memuru tarafından vurulması ve bu durumun hukukta meşru müdafaa olarak yer bulması benim bu dersi yanlış öğrendiğim anlamına gelmektedir dedi.  Bu yüzden Hukuk Fakültesi’nden ve hocalarımdan bana bu dersi ve meşru müdafa savunmasını yeniden öğretmenlerini istedim diyen Zeynep Güzel bizim öğrendiğimiz mi doğru yoksa mahkemenin uyguladığı karar mı doğru bunu öğrenmek için bir dilekçe sundum dedi. Zeynep Güzel ‘’Türkiye’de hukukun kaybolduğunu ve halkın hukuku yeniden bulmak için sokaklara indi’’ dedi. Zeynep Güzel’in sorunu hiç şüphesiz Ankara Kızılay Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün bir polis kurşunu ile öldürülmesi ve bu durumun hukuk tarafından meşru müdafaa olarak değerlendirilmesi idi. Bir eylemcinin ölmesine neden olan polis memuru bu olay sonrasında beraat ederek mesleğine geri dönmüştü.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi daha önce hiç bu tarz bir dilekçe örneği ile karşı karşıya kalmamıştı. Hukuk Fakültesi dekanlığının dilekçe karşısında nasıl bir yol izleyeceği veya dilekçeye nasıl bir karşılık verecekleri henüz belli değil. Gezi Parkı eylemcileri tarafından dikkatle takip edilen bu olay nasıl sonuçlanacak merak konusu şimdiden merak konusu oldu.

mesru-mudafanin-yeniden-ogretilmesi-talebi

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑