Yerel atasehir1

Yayımlanma Tarihi: Mayıs 1st, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Ataşehir ve Çevresindeki Avukatlık Büroları

Avukat tutmaya en çok ihtiyaç duyulan davalardan olabilen boşanma davaları, yasal olarak boşanma gayesiyle mahkeme vurmak ve davada temsil hakları için kişiye avukat tutmaya dair herhangi bir sorumluluk yüklemediği yani avukat tutmayı zorunlu kılmadığında, gereksiz bir iş ve harcama olarak görülebiliyor. Oysa tüm boşanma davaları çiftlerin karşılıklı, tüm hususlarda anlaşmaya varmış olarak boşandığı hukuki süreçler olmuyor. Nitekim Ataşehir avukat ve hukuk bürolarına yapılan başvuruların tamamı ceza hukuku veya iş hukukuna dair hususlarla alakalı olmadığı gibi, bu başvurularda boşanmak isteyenler oldukça büyük bir grup oluşturuyor. Zira çiftin her zaman için velayet işlemlerinden borç ve malların paylaşımına dair hususların tamamında kesin mutabakata varması mümkün olmamak ve bu sebeple taraflar bir Ataşehir avukatlık bürosu aracılığına ihtiyaç duymakta.

Boşanma kararında taraflardan birinin görüşüne değil, her iki tarafın da görüşlerine bakan ve bu doğrultuda değerlendirme yapan mahkeme çiftin arasında anlaşmazlık olması durumunda her iki tarafın iddialarını dinler. Bu sürecin ardından iddialarda bulunan tarafların hangisinin haklı olduğuna karar verilmesi için iddiaların doğrulunun tespit edilmesi gerekir ki, bunun için mahkemenin kanıtların temin edilmesini ve mevcut delillerin incelenmesini istemesi söz konusudur. Ayrıca boşanmak isteyen taraflardan birinin veya her ikisinin farklı iddialarını doğrulayacak tanıkların varlığı söz konusuysa mahkeme bu tanıkları mutlaka dinlemek isteyecektir. Tanıkların çağrılması ve mahkeme huzurunda ifadelerinin dinlenmesi, delillerin toplanması ve incelemesiyle bir yargıya varılması ise her zaman boşanma davasının sonucunun daha da uzaması anlamına gelir.

Bu şekilde boşanma davası sürecinin uzamamasını arzu eden tarafın hukuk bürosuna başvurmasında, eşiyle görüşmesi ve anlaşmaya varmasında güçlük yaşayacağını düşünmesi de etkilidir. Zira tüm çiftler birbirine olan saygısını kaybetmeden boşanamamakta, şiddetli geçimsizlik maalesef boşanma sürecinde anlaşmaya varmak için bir araya gelmeyi ve müzakere etmeyi dahi güçleştirebilmekte, bazı durumlardaysa imkânsız hale getirebilmektedir. Boşanma konusunda danışmanlık ve temsil için başvurulan hukuk bürosuysa bu gibi durumlarda karşı tarafla veya avukatıyla birebir temas kurabilir, mahkeme sürecinin daha çabuk sonuçlanması için anlaşmaya varma konusunda işlevsel çözümler sunabilir.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑