Dünya türkiye'nin askeri gücü

Yayımlanma Tarihi: Haziran 15th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

2

Askeri Güçte Sınıfta Kaldık İşte İlk 10 Süper Güç

Tüm dünya ülkelerini ve onların ordularını kapsayan araştırmaya göre dünyanın ilk 10 askeri gücü belirlendi. Bu duruma göre ülkemiz askeri güçte listeye dahi giremedi. En iyi askeri güçlerin belirlendiği listede sürpriz isimler olduğu gibi askeri gücü ile göz korkutan süre güçler de oldukça fazla. Araştırma Global Firepower sitesi tarafından yapıldı. 40 farklı kriter üzerinde değerlendirme yapan site dünyanın en güçlü 10 askeri gücünü belirledi. Listenin 10. sırasında 31,5 milyar dolar bütçeye sahip ve 371 bin insan gücü ile Brezilya yer alıyor. Brezilya’yı askeri güçte İtalya takip ediyor, 31,9 milyar dolarlık bütçesi ve 293 bin insan gücü ile İtalya listede 9. sırada.

Listenin 8. Sırasında Güney Kore geliyor güney Kore savunma gücü için ayırdığı 28,2 milyar dolar bütçenin yanında 653 bin askeri personele sahip.  Askeri gücü ile her daim konuşulan Almanya ise listede 7. sırada yer alıyor. 43,7 milyar dolar bütçeye sahip olan Almanya 148 bin askeri personel sayısına sahip. Listenin 6. sırasında ki isim ise Fransa. Fransa’nın askeri bütçesi 58,2 milyar dolar, askeri personel sayısı ise 362 bin civarında yer alıyor. En güçlü askeri güçler için 5. sırada İngiltere var. İngiltere süper askeri gücü için 57,8 milyar dolar bütçe ayırmış. İngiltere’nin askeri personel sayısı ise 224 bin.

Geldik ilk 4 süper askeri güce. Listenin 4 numarasında yer alan isim oldukça şaşırtıcı. Askeri güçler sıralamasında 4. sırada Hindistan yer alıyor. 44,2 milyar dolar bütçe ve 1,3 milyon askeri personeli ile Hindistan 4 sıraya oturuyor. İlk 3 devletten 3. sırada Çin var. Çin askeri güç olarak 3. devlet oluyor. Askeri bütçesi 129 milyar dolar olan Çin 2,2 milyon askeri personel sayısına sahip. Ve 2 sırada Rusya. Rusya askeri gücü için 64 milyar dolar bütçe ayırmış. 1,2 milyon askeri personeli ile de bu bütçeyi desteklemiş. İlk sırada ki ismi hepimiz tahmin ediyoruz. ABD 689 milyar dolarlık rekor bütçesi ile 1,5 milyon askeri personel sayısı ile en güçlü askeri güce sahip. Listeye dahi giremeyen ülkemizin askeri gücü için bütçe 10,6 milyar dolar, askeri personel sayısı ise 717 bin civarında.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.2 Responses to Askeri Güçte Sınıfta Kaldık İşte İlk 10 Süper Güç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑