Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Haziran 12th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Asgari Ücrete %4.4 Zam

1 Temmuz tarihinden itibaren %4.4 oranında zamlanacak olan asgari ücret, 16 yaşından büyük çalışanlar için net 803 Lira olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan incelemeler neticesinde yılın ikinci yarısı için yeni asgari ücret miktarı belirlenirken, uygulamanın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacağının da altı çizildi. 16 yaşından büyük çalışanlar için 2013 yılının ilk yarısında %4.1 oranında artış yapılmış ve bu yapılan bu zamla birlikte yılın ilk yarısı için asgari ücret net 773 Lira olmuştu. Yılın ikinci yarısına 30 lira artışla girecek olan asgari ücret böylece uzun zamandır beklenen sınır olan 800 Lirayı da aşmış olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2013 yılının ikinci yarısı için asgari ücrete %4.4 oranında artış yaparken, 16 yaşından küçük çalışanlar için de yeni asgari ücret düzenlemesine gidildi. Yılın ikinci altı ayı için 16 yaşından küçük çalışanlar için komisyon tarafından belirlenen net asgari ücret ise net 700 lira oldu. Komisyonun ikinci yarı için belirlediği yeni 16 yaşından küçük çalışan asgari ücreti de böylece 1 Temmuz tarihinden itibaren 27 Lira artmış olacak. Komisyon ayrıca kapıcılar için uygulanan asgari ücrette de yeni düzenlemeye giderek, kapıcılar için ödenecek olan asgari ücretin 1 Temmuz tarihinden itibaren 36 Liralık artışla net 868 olmasına karar verdi.

16 yaşından küçük ve büyük çalışanlar için Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan belirleme 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak ve böylece yeni düzenleme işverenlerin maliyetinin de artmasını sağlayacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren işverenler 16 yaşından büyük her çalışan için 190 Lira, 16 yaşından küçük işçiler içinse 22 lira ödeyecek. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret zamların çalışanları memnun edip etmediği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑