Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Haziran 18th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Apple: “ABD’ye İstihbarat Verdik”

İngiliz gazetesi Guardian ile ABD’de yayımlanan Washington Post’ta geçtiğimiz hafta yayınlanan haberlerde, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın “Prizma” adı verilen bir yazılım ile internet ve telefon kullanıcılarının verilerini topladığı iddia edilmişti. Haberin uluslararası kamuoyunda bomba etkisi yaratmasının ardından Microsoft, Facebook, Google, PalTalk, AOL ve Yahoo gibi bilişim devleri hangi verileri paylaştığına dair açıklama yapması yönünde yoğun baskı altında kalırken, Apple da açıklama beklenen markalar arasına girdi. Apple tarafından beklenen açıklama geldi ve marka Aralık ile Mayıs ayları arasında toplamda 9-10 bin hesap veya cihazla ilgili bilgi talep edildiğini söyledi.

Ulusal güvenlik ile ilgili sorunların da talepler arasında yer aldığını belirten Apple, Microsoft ile Facebook’un ardından kendisinden bilgi talep edildiğini açıklayan dünya devleri arasına katıldı. Geçtiğimiz Cumartesi günü Google; “Her zaman için hükümetten gelen talepler arasında ayrım yapılabilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz” ifadelerini kullandığı bir bildiri yayınlamıştı. Guardian tarafından yayınlanan haberde iddiaların kaynağının da ifşa edilmesiyle birlikte ABD Ulusal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklama ile bu tür bir programın varlığını kabul etmişti. NSA açıklaması ile Prizma programının yürütüldüğünü doğruladığı gibi ayrıca telefon görüşmelerinin de dinlendiğini ve bu sayede aralarında ABD’nin de bulunduğu toplam 20 ülkedeki terör eylemi planlarının çökertildiğini ifade etmişti.

Apple yaptığı açıklamada haber ajanslarının kendilerine yönelttiği sorular neticesinde ilk defa 6 Haziran’da Prizma programından haberdar olduklarını, hükümetin herhangi bir kurumunun da sunucularına doğrudan erişim olanağı vermediklerini belirtti. Ayrıca Apple açıklamasında, hükümetin herhangi bir kurumunun Apple müşterileri hakkında bilgi talep etmesi halinde bu isteklerini mahkeme kararı ile bildirmelerinin gerektiğini de söyledi. Aralık 2012 ile 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında toplamda 9-10 bin kullanıcı veya cihazı ilgilendiren yaklaşık olarak 4-5 bin bilgi talebinin kendilerine ulaştığını açıklayan Apple, gelen bu taleplerin kaç tanesine olumlu ya da olumsuz bir biçimde yanıt verdiğini ise belirtmedi. Kendilerine ulaşan taleplerin Alzheimer hastaları, kayıp çocuklar, hırsızlık olayları ve intihar olaylarının önlenmesiyle ile ilgili olduğunu ifade eden Apple; “Şirket hukukçularımız ulaşan tüm talepleri değerlendiriyor ve yalnızca uygun bulunan taleplere kullanıcı ile ilgili en düşük düzeyde bilgi paylaşımı yapılarak yanıt veriliyor” dedi.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑