Biyografi antoni gaudi

Yayımlanma Tarihi: Haziran 25th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Antoni Gaudi Kimdir ?

Google her gün o günü en iyi anlatan doodlesi ile günü her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. Google bugün ise doodle olarak Antoni Gaudi seçmişti. Dünya çapında yaptığı eserleri ile sanat dünyasına altın harfler ile yazılmış geçmişten bugüne en çok iz bırakanlar arasında yer almıştır Antoni Gaudi. Antoni Gaudi en çok sanat tarihi üzerinde durmuş ve bu konuda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bugün ise Antoni Gaudi’nin doğum günü.

GOOGLE DOĞUM GÜNÜNDE ANTONİ GAUDİ’Yİ UNUTMADI

25 Haziran 1852 yılında hayata merhaba diyen Antoni Gaudi İspanya’nın Resu şehrinde doğmuştur. Bir bakır ustasının oğlu olarak hayata gelen Antoni Gaudi 1869 yılında mimari alanda eğitim almaya başlamıştır.  Bu eğitimi 1872 yılında Barcelona şehrinde son bulduran Antoni Gaudi aslında geleceğe dair bırakacağı o muhteşem eserlerinin merkezi olarak da Barcelona’yı seçti.

İLK ESERİ VİNCENS AİLESİ ÇİN YAPTIĞI YAZLIK EV

antoni gaudi1883 yılı ile 1888 yılları arasında yaptığı yazlık bir ev ile ilk eserini vermiş olan Antoni Gaudi bu yazlık evi Vincens ailesi için yapmıştır. Casa Vincens adını alan bu ev sanat tarihi sayfalarında Antoni Gaudi’nin ilk eseri olarak yer almaktadır. Antoni Gaudi asıl ününe ise Guell Park ile kavuştu. Bir iş adamı için mimarisini yaptığı bu park ile Antoni Gaudi artık mimari anlamda adını ezberletmeye başlamıştı. Bugün hala Barcelona’ya giden herkes Guell Park’a uğramadan geri dönmez. Turistlerin akın ettiği bu park Antoni Gaudi’nin şöhret basamaklarını tırmanmaya başladığı ilk büyük eseridir.

 

 

 

KURALSIZ MİMARİ

Antoni Gaudi sıra dışı bir mimardı, onun için mimari kurallara yer yoktu, aklına koyduğu muhteşem mimarileri hayata geçirmek için engel tanımayan Antoni Gaudi bu ruhunu Casa Battlo adlı bir apartmanda ortaya koymuştur. Mimarlık kurallarını hiçe sayan bu yapı bugün kuralsız mimari örneği olarak adlandırılmaktadır.

LA SAGRADA FAMİLİA YANİ KUTSAL AİLE BAZİLİKASI

Antoni Gaudi aslında yarım kalmış bir projeyi teslim almıştı. Francesc de Paula Lozano tarafından 1882 yılında yapına başlanan kiliseyi bitirme görevi Antoni Gaudi’ye düştü. Gaudi 1908 yılında başlayıp ölümüne yani 1926 yılına kadar sadece bu kilise için çalıştı. Bu muhteşem eseri bitiremeden 74 yaşında trafik kazası geçirerek ölen Antoni Gaudi, La Sagrada Familia’da gömülür. İşte tüm bu yaşananlardan olsa gerek ünlü sanatçı ile birlikte Kutsal Aile Bazilikası ölümsüzleşir.

la sagrada familia

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑