Bilim

Yayımlanma Tarihi: Kasım 27th, 2013 | Haber Editörü: Gülşah Mutlu

0

Antartika’da son keşif!

Nature Geosciences Dergisinde yayınlanan makaleye göre Antartika buzulları altında 2300 yıl önce faaliyete geçen ve hala buzullar altında olan aktif yanardağ keşfedildi. Ünlü buz bilimci Hugh Corr “Yanardağın faaliyete geçmesiyle buz tabakasında büyük bir delik açıldı ve 12 km yüksekliğe toz ve gaz püskürdü” diyerek Antartika’da son 10 bin yılın en byük patlamasının meydana geldiğini belirtti.

İngiliz bilim adamları bu patlamanın sebebinin ısınan okyanus suları olduğunu belirterek yaşanmakta olan depremlerin yanardağ faaliyetlerine bağlı olarak geliştiğini belirtti. Buzun 1 km derinliğinde keşfedilen yanardağ buzul hareketlerini hızlandırmakta ve deprem bilimci Richard Aster bu durumu “Antarktika’da keşfin altın çağını yaşıyoruz.” diyerek açıkladı.

Araştırmacılar yanardağda gelecek zamanda ne gibi bir hareketlenme olacağından emin olamasalarda Antartika Kıtasında yanardağların 20 milyon yıl boyunca lav ve kül püskürtmeye devam ettiğini belirterek volkanik hareketlenmeler sonucunda kıtanın 9.6 km kaydığı bilgisini verdiler.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !