Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 31st, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Altında rekor rakamlar!

Altın ithalatında rekor rakamlardan söz ediliyor. Bu yılın ilk yarısında altın ithalatında sonunda 9,9 milyar dolar rakamı görüldü. Sadece 6 ayda 180 ton altın ithal edildi.

Bu rakamları açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu oldu. Haziran ayının dış ticaret istatistiklerini açıklayan kurum bu yılın ilk yarısının pek çok sektörde adeta rekorların yılı olduğunu belirtti. 2013 yılının sadece ilk altı ayında altın ithalatı 9 milyar 964 milyon 959 bin dolar ile rekor kırdı.

Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında altın ithalatı 4 milyar 133 milyon dolar düzeyinde kalmıştı. Bu yılın ilk 6 ayında ise altın ithalatı 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 141,1 oranında artış gösterdi. Bu rakamlar son beş yılın ilk yarısındaki ithalat toplamının bu yılın ilk yarısında elde edildiğini net olarak gözler önüne seriyor.

Fiyatlardaki düşüş etkiledi

Uzmanlar bu yılın ilk altı ayında rekor olarak adlandırılabilecek rakamlarla altın ithalatı gerçekleştirilmesinde altın fiyatlarının yılbaşından bu yana devam eden düşüşün son derece etkili olduğunu belirtiyor. Yılbaşında 1.675 dolar düzeyinde olan altının onsu nisan ayının ortasında yaşanan sert düşüşün etkisi ile 1.336 dolara kadar gerilemişti.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !