Yerel Akvaryumbitkisi

Yayımlanma Tarihi: Mayıs 29th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Akvaryum Bitkilerinin Önemi

Akvaryuma doğal bitki ekilmesi balıkların kendilerini doğal ortamlarında hissedebilmesi ve strese girmemeleri için büyük önem taşımaktadır. Özellikle büyük ve birden fazla balığın bulunduğu akvaryumların içerisinde süslerin yanı sıra mutlaka doğal birlikteler olmalıdır. Doğal bitikiler zaman içerisinde büyüyerek balıklara kendilerini evlerinde hissettirmesinin yanı sıra, bazı zehirli maddeleri emerek ve kendileri de sudan beslenmeleri sonucu, suya oksijen ve protein salgılayarak farklı türden balıkların aynı ortamda yaşabilmesi için uygun koşulların oluşmasına yardımcı olurlar.

Aynı zamanda akvaryum bitkileri estetik olarak dışarıdan bakıldığında da çok hoş bir görünüm sağlamaktadır. Akvaryuma hangi bitkinin konacağı ya da hangi boydayken koyulması gerektiği akvaryumun büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Küçük akvaryumlara bitki ekerken balıkların yaşam alanlarını etkilememek için biraz dikkatli olmanız gerekmektedir. Akvaryum alırken balıklarınız ve bitki yerleştirmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bitki olan bir akvaryumda bitkinin canlılığını koruması için mutlaka aydınlatma eklemeniz gerekmektedir. Bu yüzden balık beslemeye yeni başlayanlardansanız göze hoş gelen bitkiyi alma seçeneğini kafanızdan silip atın. Aldığınız bitki türünün ihtiyaçları balığınızın türüyle ve ortam da ne kadar ışık sevdiği, ne kadar derinde ya da yüzeyde yaşadığı ile uyuşmak zorundadır. Aksi takdirde ya bitkiniz büyümez ya da aşırı ışıktan veya ışıksızlıktan balığınız strese girip hastalanabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta uzunluğu yüksekliğinden büyük bir akvaryum seçmelisiniz. Çünkü uzun ve ince yapılı akvaryumlar şekillerinden dolayı aydınlatması en zor akvaryumlarladır. Balıklarınızın kendilerini evinde hissetmesi için onlara yaratacağınız alanı onların evi gibi inşa etmelisiniz.

Balıklarınızın bitkilere daha çabuk adapte olmaları için çakıl taşlarından yaralanabilirsiniz. Akvaryum bitkileri çakıl taşlarıyla bir arada kullanıldıklarında kendilerini denizde hissetmelerine onlara yardımcı olacaktır. görsel olarak akvaryumunuza daha hoş bir görünüm sunması da size kazandırdığı güzelliklerden bir tanesi oluyor. Akvaryum bitkilerinin gelişimi için içerisinde kalsiyum ve karbonat içeren çakıl taşları kullanmanız bitkilerinizin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑