Siyaset akp çatırdıyor

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 2nd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Ak Parti Çatlağı Su Yüzünde

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün önemli bir gün. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı bugün yapılacak seçimler ile belli olacak. Ak Parti Cumhuriyet Halk Parti Milliyetçi Hareket Partisi adayları Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı için başvurdular.  Ak Parti’den Cemil Çiçek, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Osman Korutürk, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Faruk Bal Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı olmak için aday oldular.

İLK İKİ TURDA AK PARTİ OY ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYAMADI

Yapılan birinci ve ikinci turda gerekli olan salt çoğunluk sağlanamadığı için ilk 2 turda Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı seçilemedi. Meclis’te yaklaşık 327 vekili bulunan Ak Parti Cemil Çiçek’in topladığı 292 oy ile şaşırttı. Ak Parti için Gezi Parkı’ndan sonra çatlaklar oluştuğunu söyleyenleri doğrularcasına Cemil Çiçeğin oylamada 327 oy alamaması oldukça dikkat çekti. İlk turda Cemil Çiçek 192 Osman Korutürk 108 Faruk Bal iste 51 oy alarak gerekli çoğunluk sağlanamayınca ikinci tur oylamaya geçildi. İkinci turda Cemil Çiçek oylarını 294 çıkardı, Osman Korutürk oylarını 110’a çıkardı. Faruk Bal ise oylarını 47’ye düşürdü. Her iki turda da gerekli salt çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda adayların üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oyu olmaları yeterli olacak.

AK PARTİ BÜTÜNLÜĞÜ BOZULDU MU?

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçildiği bu oylamada en çok dikkatleri çeken ise Ak Parti’de oy birliğinin sağlanamaması oldu. Kendi içerisinde bölünmeler olduğu söylenen Ak Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminde bu söylentileri doğrularcasına oy birliği sağlayamadı. Gezi Parkı eylemlerinin oldukça etkilendiği partinin kendi içerisinde bölünmeler yaşadığı söyleniyor. Özellikle Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen olay Ak Parti’nin oldukça derin bir sarsıntı içinde olduğu izlenimini vermişti. Bülent Arınç’ın Erdoğan ile tartışması ve sounda istifa ediyorum dediği olay Ak Parti cephesinden kabul edilmese de özellikle Cumhurbaşkanlığından sızan dedikodular olayı doğrulamaya yetmişti. Bugünlerde en çok merak edilen sorulardan biri Bülent Arınç ile Erdoğan arasındaki buzların eriyip erimediğiydi.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑