Siyaset Abdullah Gül Alkol Yasasını Onayladı !

Yayımlanma Tarihi: Haziran 11th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Abdullah Gül Alkol Yasasını Onayladı

Günlerdir tartışmalara neden olan hatta Gezi Parkı olayları ile de ilişkilendirilen ‘’alkol yasağı’’ kanunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Yapılan bu yasa çerçevesinde alkol kulanı mı ve alkol satışı noktasında oldukça geniş ve köklü değişikliklerin halkı beklediği aşikar. Gül’ün yasayı incelemek için henüz 1 günü daha vardı, fakat Cumhurbaşkanı Gül yasal süreyi beklemeden bir gün öncesinde ‘’alkol yasağı’’ kanunu onayladı.  Gül yasayı 15 gün inceleme yetkisine sahipti, bu süre sonunda yasayı veto etme veya bazı maddeleri mecliste tekrar görüşmeye sunma ya da onaylama hakkına sahipti ki Gül yasal süreden tam 1 gün önce alkol yasağı yasasını onaylamayı tercih etti.

İnsanlar şimdi alkol yasağının kapsamı merak ediyorlar, alkol yasağında neler var, alkol yasağına uymayanlara nasıl yaptırımlar uygulanacak? İşte merak edilen sorulan cevapları;

İlk olarak alkol satışının artık gece 22.00 ile 6.00 arasında yapılması esinlikle yasaklandı. Büfe ve perakende satış alanlarında bu saatler arasında alkol satışı yapanları büyük para cezaları beklemektedir. Önemli ölçüde bir maddi yaptırım ile karşılanan alkol yasağı yasağa uymayanlara 20 Bin Türk Lirası ile 100 Bin Tük Lirası arasında cezalar getiriyor.

Televizyonlarda alkol yasağından nasibini aldı. Televizyonlarda yayınlanan programlar, diziler, reklamlar içerisinde alkol kullanımını gösteren karelere yer verildiği taktirde RTÜK tarafından önemli maddi yaptırımlar uygulanacak. 5 Bin Türk Lirası ile 200 Bin Türk Lirası arasında değişecek olan bu maddi yaptırımlar televizyon dünyası için önemli bir dikkat gerektirecek.

18 yaşını doldurmamış kişilere alkol satışı yapanlara ise maddi yaptırım ve ceza dışında 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası uygulanacak.  Yine aynı şekilde 18 yaşından küçük kişilere yapılan alkol satışı neticesinde 10 Bin Türk Lirası ile 500 Bin Türk Lirası arasında cezalar mevcut.

Alkol ölçümü için kullanılan alkol üfleme cihazını üflemeyi red eden kişiler içinde ceza uygulanması kararı bu yasa ile onaylandı.

Bar, restoran gibi alanların dışında alkol kullanımı kesinlikle yasaklandı.

İçki ve alkollü içecek reklamının yapılması kesinlikle yasaklandı. Tüketicilere yönelik olarak hiçbir şekilde alkollü içecek reklamı yapılamayacak.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !