Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 17th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

AB’den İsrail’e ekonomik darbe

Avrupa Birliği’nden İsrail ekonomisini derinden etkileyecek ser bir hamle geldi. AB bugüne kadar İsrail’in araştırma bütçesinin yüzde 40’ını karşılıyordu. 750 milyon Euro’ya tekabül eden bu rakam artık İsrail’e hibe edilmeyecek.

Avrupa Birliği İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim birimlerine uzun süredir karşı çıkıyordu. İsrail’den AB’nin beklediği hamlenin gelmemesi üzerine AB düzenli olarak yaptığı 750 milyon Euro’luk hibeyi kesti. Artık İsrail yerleşim birimlerine para yardımı yapılmayacak. Netanyahu AB’nin bu kararını “deprem” olarak adlandırdı.

“1967 sınırını aşmayın!”

AB’nin bu yerleşim yerlerine karşı çıkmasının nedeni ise 1967 öncesi sınırların dışına çıkılmasını istemiyor olmasıydı. Ancak Batı Şeria ile Doğu Kudüs Filistin toprakları sınırları dahilinde kalıyor. Yani İsrail Filistin topraklarına açıkça yerleşiyor. Suriye topraklarında olan Golan Tepeleri de İsrail’in gayrimeşru olarak yerleşim yeri ilan ettiği bölgeler arasında yer alıyor.

Fonlar da kesildi!

AB’nin para yardımının yanı sıra İsrail’e karşılıksız olarak sağladığı fonları ve bursları da kestiği açıklandı. Artık 1967 sınırları dışında kalan İsrail kurumları AB üyesi ülkeler ile hiçbir konuda anlaşma yapamayacak, masaya oturamayacak. Sadece İsrail Adalet Bakanlığı ile Hebrew Üniversitesi bu kaidenin dışında tutuluyor. Bunun nedeni ise açıklanmadı.

İsrail’in çok ciddi rakamlara tekabül eden bu yardımı AB’den yeniden almaya başlayabilmesi için Batı şeria ile Doğu Kudüs’ün Filistin toprakları, Golan Tepeleri’nin ise Suriye toprağı olduğunu açıkça kabul etmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu bölgelere yerleşmekten de vazgeçmesi gerekiyor.

“Bu karar depremdir”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise AB’nin kararını “deprem” olarak değerlendirdi. Düzenlediği olağanüstü toplantıda konuşan Netanyahu “AB’nin Suriye’deki iç savaş, İran’ın nükleer silaha ulaşma çabası gibi bölgesel açıdan istikrarı tehdit eden konulara odaklanmasını beklerdim. Sınırlarımıza dışarıdan yapılacak bir dayatmayı kabul etmeyeceğiz. İsrail başbakanı olarak Judea, Samaria’da (Batı Şeria), Golan tepelerinde ve birleşik başkentimiz Kudüs’te yaşayan yüz binlerce İsraillinin zarar görmesine izin vermeyeceğim” dedi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !