Dünya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 12th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

ABD Tüm İnterneti Gözetliyor

ABD’li istihbarat servislerinin ABD genelinde Amerikan vatandaşı olsun olmasın herkesin internet kayıtlarını izleyebildiği iddiasıyla dünya gündemini sarsan Guardian muhabiri Glenn Greenwald, kaynağının da eski bir CIA çalışanı olduğu ve çok yakında daha da kapsamlı haberleri paylaşacağını söylüyor. Geçen hafta İngiliz Guardian Gazetesi’nde çıkan haberin ardından ülkede konu ile ilgili tepkiler sosyal medya aracılığı ile ifade edilirken, haberi dünya ile paylaşan gazeteci Glenn Greenwald önümüzdeki haftalarda Guardian olarak daha da önemli bilgileri açıklayabileceklerinin sinyallerini verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu tarafından ABD’nin dört bir yanındaki internet kullanıcılarının bilgilerinin izlendiğini iddia eden Guardian, kurumun sadece internet kayıtlarını değil aynı zamanda telefon görüşmelerini de takip edebildiğini söylemişti. Guardian yazarı Greenwald bu tür oldukça iddialı bir haberi kaynak göstermeden havada bırakmak istemediğinden, edinilen bilgilerin Edward Snowden isimli bir eski CIA çalışanından alındığını açıklamıştı. Guardian haberine göre kamuoyundan gizli bir şekilde çıkarılan mahkeme kararı ile Verizon isimli telekomünikasyon şirketinin tüm abonelerinin yurtiçi ve uluslararası arama kayıtlarını paylaşması emredilmişti.

Glenn Greenwald’ın iddiası sadece ABD’de değil dünya genelinde bomba etkisi yaratırken, ABD Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper da konuya dair açıklama yapmak zorunda kaldı. Başkan James Clapper yaptığı açıklama uygulanın arkasında durarak, telefon ve internet kayıtlarının izlenmesiyle ilgili gizli bir mahkeme kararının kamuoyu ile paylaşılmasının telafisi mümkün olmayan zarara neden olduğunu söylemişti. Mahkeme kararının deşifre edilmesinin ABD’ye zarar verdiğinin açıklanmasının ardından haberin kaynağı olan eski CIA çalışanı Edward Snowden’in ortadan kaybolduğunun iddia edilmesi, kafaların daha da çok karışmasına sebep oluyor.

Guardian tarafından yayınlanan ve ABD’nin ülke genelinde internet ve telefon kayıtlarını takip ettiğinin iddia edildiği haberin kaynağı olan Edward Snowden’in kimliğinin açığa çıkmasından sonra kaldığı otelden ayrıldığı söyleniyor. FBI hala Snowden’in hem evindeki bilgisayarlardaki incelemesini sürdürürken, soruşturmaya aile bireyleri de dahil edildi ve bu doğrultuda Snowden’in yakın çevresinin ifadesine de başvuruldu. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney dahi artan baskı neticesinde açıklama yapmak zorunda kaldı ve sadece soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !