Sosyal Medya twitter gezi parkı tweetleri

Yayımlanma Tarihi: Haziran 15th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

5 Milyon Tweeti İnceleyeceklermiş

Gezi Parkı eylemleri için adı en çok geçen sosyal medya kuruluşu Twitter oldu. Hala Twitter konusunda çalışmalar sürdüren iktidar cephesi 5 Milyon tweeti inceletme kararı almış. Özellikle belli kelimelerin geçtiği tweetler için incelemeler başlatıldığı öne sürüldü. ‘’direngezi, occupygezi, direngeziparkı’’ kelimelerinin yer aldığı tweetleri inceleneceği ve içinde şiddet, kin ve nefrete sürükleyecek twettler için soruşturma açılacağı açıklandı.

İNSANLAR TWİTTER SAYESİNDE TOPLANMIŞTI

Basın konu ile alakalı gerekli görevi üstlenmediği için twitter üzerinden toparlanan kişiler Gezi Parkı için harekete geçmiş ve kısa sürede bu toparlanma kitlelere dönüşmüştü. Yüzlerin, binlerin hat milyonların sokaklara döküldüğü bir ayaklanma yaratılmış bunun haberleşme kaynağı ise Twitter olmak zorunda kalmıştı.

EYLEMLERİ ORGANİZE EDEN TWEETLER MERCEK ALTINDA

Gezi Parkı için başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Gezi Parkı için bir araya gelen kitlelerin toplanmasını sağlayan tweetler mercek altında. Bu tweetleri tek tek incelemeye alan polisin yaklaşık 5 milyon tweet incelemesi gerekiyor. Daha önce attıkları tweetler ile alakalı olarak İzmir ve Adana’da gözaltılar yapılmıştı. Bu gözaltılar sonrasında kişiler serbest bırakılmıştı.

TWİTTER SANSÜRLENMEK İSTENMİŞTİ

Gezi olayları ile birlikte Twitter sansürlenmek istemiş fakat buna merkezi ABD olan kuruluş izin vermemişti. Hiçbir şekilde böyle bir sansürün uygulanamayacağını söyleyen Twiiter’in sahibi Gezi Parkı olaylarını destekleyen tavır sergilemişti.

EN ÇOK AKP’Lİ SİYASİLER KULLANIYOR

Twitter noktasında öne çıkan bir konu ise farklı bir çerçeve oluşturuyor. Twitter için verip veriştiren AKP kanadı aslında sosyal medya kuruluşlarından olan Twitter’ı en çok kullanan siyasilerden oluşuyor. Bütün partiler için en çok tweet atan vekiller ve siyasiler AKP kanadına ait.

POLİS TELEFONLARI DİNLEDİ

Dönem içinde özellikle eylemcilerin telefonlarına Zello programı indiren polis eylemcilerin telefonlarını dinledi. Tehdit ve tehlike unsuru olan konularda hemen devreye geçen polis hatta bir konuşmada geçen ‘’Aranızda helikopter pilotu olan veya helikopter pilotu tanıdığı olan var mı varsa beni bulsun’’ sözlerinin geçtiği konuşma için ani önlemler almıştı. Oysa ki bu önlemlerin gereksiz olmuş herhangi bir helikopter eylemi gerçekleşmemişti.

 

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑