Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 13th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

35. madde değişti!

Askeri darbelere dayanak olan İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi değişti. Bu maddenin değişmesine dair tasarı TBMM’de kabul edildi.

Yasal olarak darbelere dayanak olan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi TBMM’nin en önemli gündem maddesiydi. Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının görüşmelerine devam edilen Meclis’te 35. madde de görüşüldü. Her ne kadar MHP değişikliği öngören tasarıya karşı çıksa da tasarının onaylanmasını engelleyemedi.

“Darbelerin meşruiyeti yoktur”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural 35. maddenin darbelere mesnet olarak ileri sürüldüğünü savundu. “Darbelerin meşruiyeti yoktur” diyen Vural “İç Hizmet Kanunu’ndaki değişiklikle darbeleri önleyeceğiz diyenler, aslında darbelerin meşruiyetini savunanlardır. Tehditler iç, dış diye ayrılmaz. Tehdit varsa dışarıdaki tehditlerin önemli bir kısmı, içerideki tehdit araçlarını kullanmaktadır. TSK’nın milli güvenlik konseptini ikiye bölerek, sadece dış tehditlere indirgemek çağdaş gelişmeleri algılayamayan bir anlayıştır” dedi.

CHP düzenlemeyi destekledi

35. maddenin değişmesine dair tasarı CHP tarafından ise desteklendi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Keşke bu değişiklik daha önce yapılsaydı. Umarım bundan sora Türkiye darbeleri konuşmaz, demokrasisini geliştirir” diyerek düzenlemeyi desteklediklerini ifade etti. Partiler adına yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi ve düzenleme kabul edildi.

İşte değişen 35. madde!

“Silahlı kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır” şeklindeki ifade “Silahlı kuvvetlerin vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, TBMM kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır” şeklinde değiştirildi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !