Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Haziran 15th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

28 Şubat Davasından Tahliye Kararı

75 tutuklu sanıkla devam eden 28 Şubat davasında mahkeme 37 sanığın tahliyesine karar verdi. Aralarında eski Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu ile MHP Milletvekili Engin Alan gibi isimlerinde yer aldığı 37 sanığın tahliyesine karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmayı da 2 Eylül 2013 tarihine erteledi. Merakla beklenen ilk kararın açıklandığı 28 Şubat davasında, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tutuklu olarak yargılanmaya devam eden 75 sanığın 37’isinin “suçlamaların yoğunluğunun düşük olması” gerekçesi ile tahliye edilmesine karar verdi.

Türkiye Cumhuriyeti siyasetinde “post-modern darbe” olarak anılan 28 Şubat sürecini ilgilendiren pek çok konunun görüşüldüğü davaya toplamda 108 sanıkla başlanmış ve Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti bu sanıkların 75’inin tutuklanmasına hüküm vermişti. Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu’na tahliye yolunun göründüğü duruşmada, mahkeme heyeti 37 tutuklunun tahliye edilmesi kararına; “toplam tutukluluk süresi” ve “suçlamaların yoğunluğunun düşük olması” gerekçelerini gösterdi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi “mevcut delil durumu” gerekçesi ile 38 sanığın tutukluluk halinin, bir sonraki duruşma tarihi olan 2 Eylül 2013 tarihine kadar devamına karar verirdi. Aralarında Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Çetin Doğan gibi emekli orgenerallerin de yer aldığı 38 sanık ise 2 Eylül tarihinde başlayarak 6 Eylül Cuma’ya kadar devam edecek olan duruşmaları tutuklu olarak beklemeye devam edecek. Haklarında “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” istenen sanıklardan emekli orgeneral Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın tahliye edilip edilmeyeceği kamuoyunda büyük merak konusu olmuştu ve mahkemenin bu kararı ile bekleyişin 2 Eylül 2013 tarihinde başlayacak olan duruşmalara kadar edeceği de kesinlik kazanmış oldu.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin mevcut delil durumunu göz önüne alarak 38 sanığın tutukluluğun devamına karar verdiği davada tahliye karı çıkan sanıkların isimleri ise şöyle;

Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsmail Hakkı Önder, Serdar Çelebi, Mustafa Babacan, Orhan Nalcıoğlu, İsrafil Aydın, Metin Yavuz Yalçın, Cengiz Koşal, Mustafa Hakan Bural, Mustafa Bıyık, İbrahim Selman Yazıcı, Adem Demir, Yahya Cem Özarslan, Ziya Batur, Bahaddin Çelik, Yüksel Sönmez, Salih Eryiğit, Yahya Kemal Yakışkan, Osman Bülbül, Veli Seyit, Seyfullah Sönmez, Sezai Kürşat Ökte, Ahmet Aka, Alican Türk, Lokman Ekinci, Osman Atilla Kurtay, Ahmet Dağcı, Mustafa Kemal Savcı, Berkay Turgut, Ahmet Nazmi Solmaz, Mehmet Ali Yıldırım, Metin Keşap, Celalettin Bacanlı, Mustafa Köseoğlu ve Mustafa İhsan Tavazar.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑