Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 2nd, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

100 bin sözleşmeliye kadro

Sözleşmeli olarak çalışan personelin beklediği müjdeli haber geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 100 bin sözleşmeli personelin kadrolu olarak çalışmaya devam etmesini içeren torba kanunu onayladı.

Bu yeni kanun ile 4/B kapsamında olanlar, İl Özel İdareleri, Sağlık Bakanlığı, TRT, Spor Genel Müdürlüğü ve Başbakanlıkta çalışan 100 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak. Torba kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda 12 saat süren, 11 günlük mesainin ardından 12 Temmuz Cuma günü kabul edilerek yasalaşmıştı. Ardından sözleşmeli olan görev yapan personelin gözü Köşk’e çevrilmişti.

Ehliyetler değişecek!

Torba kanun pek çok değişikliği de içeriyor. Bu yasa ile 24 milyon sürücü ehliyeti değişecek. Sürücü belgeleri artık süreli olarak verilecek ve bununla beraber yurt dışında da geçerli olacak. Yüz güldüren bir diğer yenilik ise 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanlara geriye dönük primleri, kurumlarınca ödenecek olmasıdır.

Silahlı kuvvetler, jandarma ve emniyet teşkilatında, patlayıcı maddelerin incelenmesi, muhafazası, nakli ve imha edilmesi işlemleri sırasında hayatını kaybeden veya engelli hale gelenlere tazminat ödenecek. Terör eylemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlar “sivil şehit” sayılacak. Yakınlarına tazminat, maaş ve kamuda istihdam hakkı getirilecek.

Köşk’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den onay aldıktan sonra Başbakanlık’a gönderilen yeni yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !